Nem érdemes keresztbe tett lábakkal ülni – különösen a férfiaknak
Shutterstock

Nem érdemes keresztbe tett lábakkal ülni – különösen a férfiaknak

Egy kutatás szerint az emberek 62 százaléka jobbról balra keresztezi a lábát, 26 százaléka az ellenkező irányba, 12 százaléknak pedig nincs ilyen preferenciája. Leggyakrabban a térdünket vagy a bokánkat keresztezzük ülő pozícióba, amit általában a kényelem miatt teszünk. De vajon milyen hatással van a lábkeresztezés a testünkre?


A kutatások azt mutatják, hogy az ülő pozícióban keresztbe tett lábak eldeformálhatják a csípőt, mivel az egyik lábunk értelemszerűen magasabbra kerül, mint a másik. Ez ráadásul megváltoztatja a vér sebességét is az alsó végtagok ereiben, ami növelheti a vérrögök kialakulásának kockázatát – írja a The Convarsation cikkében Adam Taylor, a brit Lancaster Egyetem Klinikai Anatómiai Oktatási Központjának igazgatója

A legtöbb kutatás szerint, ha a térdnél teszi keresztbe a lábát valaki, az rosszabb, mintha a bokájánál keresztezne, ugyanis vérnyomásnövekedést okozhat, mivel a vér összegyűlik az erekben, ami megdolgoztatja a szívet – ezért amikor vérnyomást mérnek, ügyeljünk, hogy mindkét lábunk a földön legyen, javasolja Taylor.

Shutterstock

Taylor szerint minél hosszabban és gyakrabban ülünk keresztbe tett lábakkal, annál valószínűbb, hogy hosszú távon megváltozik a medencédben lévő izmok hossza és az itt található csontok elrendeződése – a nem megfelelő pozíció miatt a gerinc és a vállak is helytelenül állnak be ilyenkor.

A fej helyzete a nyak csontjainak változásai miatt potenciálisan kibillenhet az egyensúlyból, mivel a gerinc kompenzál, hogy a súlypont a medence felett maradjon. Mivel a farizmok egyik oldala hosszabb ideig feszül, a medence is kiegyensúlyozatlanná válhat, és gyengébb lehet az egyik oldal.

De itt még nincs vége: Taylor kifejti, hogy azok, akik sokszor teszik keresztbe a lábukat fokozott kockázatnak vannak kitéve a skoliózis (a gerinc rendellenes kiegyenesedése) és más deformitások kialakulásának, ami komoly fájdalmakkal is járhat.

Sőt: arra is van bizonyíték, hogy a lábak keresztezése befolyásolhatja a spermatermelést – írja a szakértő.

Ennek oka, hogy a herék hőmérsékletének 2 Celsius-fok és 6 Celsius-fok között kell lennie a normál testhőmérséklet alatt. Az ülés önmagában 2 Celsius fokkal növeli a herék hőmérsékletét, de a lábak keresztezése már 3,5 Celsius-fokkal is megnöveli. A tanulmányok pedig arra utalnak, hogy a herezacskó vagy a herék hőmérsékletének emelkedése csökkentheti mind a spermiumok számát, mind a minőségét.

Taylor megjegyezte, hogy a férfiak és a nők anatómiai különbségei miatt a nőknek valószínűleg sokkal könnyebb keresztbe tett lábakkal ülni – különösen azért, mert a férfiaknak a csípőnél kisebb a mozgástartományuk.

Shutterstock

Van előnye is 

Volt olyan kutatás is amely azt találta, hogy a lábkeresztezés akár előnyös is lehet: egy 2016-os tanulmány szerint azok az emberek, akiknek az egyik lábuk hosszabb, mint a másik, a keresztbe tett lábakkal való ülés segíthet a medence két oldalának magasságát kiegyenlíteni, javítva ezzel az összehangoltságot.

De van bizonyíték arra is, hogy a keresztbe tett lábtartás javítja a keresztcsonti ízületek (amelyek a gerinc és a lábak közötti súlyátvitelért felelősek) stabilitását.

Taylor ettől függetlenül nem habozott az ítélettel: szerinte jobb elkerülni a keresztbe tett lábakat, mert hosszú távon sok negatív következménye lehet.


A figyelmetekbe ajánljuk