Bármilyen furcsán is hangzik, az egyik legjelentősebb amerikai állam arra készül, hogy a szennyvízből állít elő ivóvizet.
A vízpazarlás a világ minden táján óriási problémákat okoz, ez alól pedig az Egyesült Államokban található Kalifornia sem lehet kivétel. Az állam képviselői olyan szűrőrendszerek telepítését rendelték el, amelyek a szennyvizet ivóvízzé alakítják – írja a Futurism.
Amint arról a Los Angeles Times beszámolt, az úgynevezett „WC-től a csapig” elnevezésű szabályozást Kalifornia állam vízügyi ellenőrző bizottsága hagyja jóvá, ezután pedig elkezdődhet a szükséges berendezések megépítése is.
Ez is érdekelhet: Lassan tényleg több műanyag lesz a vizekben, mint hal
Új ellátási forrást hozunk létre, amelyet korábban hulladékként engedtünk ki vagy tekintettünk rá. Ahogyan a közösségek ellenállóbbá válnak az aszályokkal és az éghajlatváltozással szemben, ez valóban fontos része lesz a megoldásnak
– mondta Heather Cooley, a Pacific Institute agytröszt kutatási igazgatója a LA Timesnak.
Na de mi a helyzet jelenleg a kaliforniai szennyvízzel? A San Francisco Chronicle szerint a mostani rendszerben az állam szennyvízének nagy részét megtisztítják, majd az óceánba vagy a folyókba engedik azt.
Az új rendszer segítségével azonban a szennyvíz egy részét további kezelésnek fogják alávetni, és ivóvízzé fogják újrahasznosítani azt – ami a jelenlegi kaliforniai klímaviszonyokat nézve óriási előrelépés lenne.
Ezt a módszert egyébként már máshol is tesztelik, ilyen például a brit főváros, London is, de több vízhiányos afrikai ország is próbálkozik a „WC-től a csapig” szabályozással.
Ez valójában az erőforrások visszanyeréséről szól, nem pedig az értékes erőforrások elpazarlásáról. Szerintem ez egy izgalmas lehetőség arra, hogy segítsünk megvalósítani a vízzel kapcsolatos körforgásosabb megközelítés vízióját
– folytatta Cooley.