A tudósok olyan ragadozó élőlények maradványait találtak Grönland közelében, amelyek már több mint 500 millió éve is léteztek.
518 millió éves ősi ragadozó férgek maradványaira bukkantak Észak-Grönlandon, a lények pedig a Timorebestia nevet kapták, amely latinul csak annyit tesz, hogy „rémállatok". A felfedezés minden bizonnyal új betekintést enged a ragadozó fejlődésébe – írja az IFL Science.
A szóban forgó élőlények maradványai jelenleg 3 és 100 milliméter közötti nagyságúak, azonban az elődeik körülbelül 30 centiméter nagyságúak voltak, azaz számos, vízben élő életformára veszélyesek lehettek.
Ez is érdekelhet: Tökéletes állapotban van a 600 éves víz alatti város Kínában
Here is a new painting from me...
Meet Timorebestia koprii, a giant (~30 cm long) chaetognath from the early Cambrian (approx. 520 mya) Sirius Passet biota, North Greenland: https://t.co/zkwBbHLqgV#SciArt #SciComm #PaleoArt #PalaeoArt pic.twitter.com/s6vk9bj9DR
— Bob Nicholls Art (@BobNichollsArt) January 4, 2024
A szakemberek úgy vélik, hogy ezek a férgek a legkorábbi húsevő állatok közé tartozhattak, ráadásul különösen hosszú csápjaik, és furcsa állkapcsaik lehettek.
A Timorebestiák koruk óriásai voltak, és a tápláléklánc csúcsához közel álltak. Ez egyenértékűvé teszi jelentőségét a modern óceánok néhány csúcsragadozójával, például a cápákkal és a fókákkal a kambrium korszakban
– írta Dr. Jakob Vinther, a Bristoli Egyetem Földtudományi és Biológiai Tudományok Tanszékének munkatársa közleményében.
Vinther továbbá azt is hozzátette, hogy a férgek „uralma” körülbelül 10-15 millió évig tarthatott, amíg más, nagyobb állatok fel nem váltották őket.