
A téridő is beleremegett: gigantikus fekete lyuk született a szemünk előtt
A jelenséget még 2023-ban észlelték a gravitációshullám-detektorok – köztük a híres LIGO és Virgo obszervatóriumok –, de a kutatók csak most tudták pontosan beazonosítani, hogy milyen hatalmas és ritka eseményt sikerült megfigyelniük – írja a Live Science.
A friss egyesülés során létrejött új fekete lyuk azonban nemcsak a méretével döbbentette meg a tudósokat. A két eredeti fekete lyuk tömege is meglepő: nagyjából 100 és 140 naptömeg közöttiek voltak, ami egy olyan tartomány, amely a jelenlegi asztrofizikai modellek szerint nem is igazán létezhetne.

– mondta a portálnak Mark Hannam, a Cardiffi Egyetem fizikaprofesszora.
A tudósok szerint az ilyen egyesülések nemcsak a fekete lyukak fejlődését segítenek jobban megérteni, hanem az univerzum történetébe is bepillantást nyújtanak, hiszen ezek az objektumok az ősrobbanás utáni időszak egyik legnagyobb túlélői lehetnek.
A mostani megfigyelés tehát nemcsak méretében, hanem tudományos jelentőségében is hatalmas: egy újabb lépés afelé, hogy megértsük az univerzum legfélelmetesebb, mégis lenyűgöző szörnyetegeit, a fekete lyukakat.
Olvasd el ezt is!