A James Webb Űrteleszkóp eddig is elképesztő felvételekkel örvendeztette meg az űrkutatás szerelmeseit, ám most egy olyan meglepő jelenséget sikerült megörökítenie, ami nemcsak lélegzetelállítóan szép, de csillagászati szempontból is fontos mérföldkőnek számít.
A nem mindennapi fotót először a Webb Space Telescope oldalán tették közzé, amin az látszik, hogy egy kettő csillagrendszer körül tökéletesen szimmetrikus, koncentrikus körök alakultak ki. A portál beszámolója szerint a Wolf-Rayet 140 nevet viselő kettőscsillag a Földtől mintegy 5000 fényévre található és azon ritka égi jelenségek közé tartozik, amiről szinte tökéletes fotót sikerült készítenünk.
Még több hír az űrkutatás világából! Furcsa foltokat kapott lencsevégre a NASA műholdja a Marson, akár vízről is szó lehet
A csillagrendszert vizsgáló tudós, Ryan Lau a képek láttán először azt hitte, hogy valamiféle műszaki, technikai hiba miatt készült el a fotó az égitesteket körülölelő gyűrűkről.
Értetlenül álltam azelőtt a fotó előtt, amit közép-infravörös tartományú (MIRI – Mid-Infrared Instrument) technikával készítettünk. A furcsa mintázat láttán szinte biztos voltam benne, hogy csak a csillagok fényessége okozza a különös formákat
– idézi a portál a szakembert.
Később azonban kiderült, hogy nem optikai csalódásról van szó, a nagy tömegű csillagok körül valóban kialakult legalább 17, egymástól jól elkülöníthető körgyűrű.
Teljesen ledöbbentem a látottak kapcsán. Bár a képeken valóban gyűrűkre hasonlító koncentrikus köröket láthatunk, a 3-dimenziós modellezés alapján ezek sokkal inkább héjaknak számítanak. A köztük lévő egyenletes távolság arra enged következtetni, hogy a porképződés óraműpontosságal történik: minden nyolc évben kialakul egy újabb réteg
– osztotta meg a meglepő felfedezés részleteit Lau.
A most látható 17 darab héj nem egészen 130 év alatt alakult ki, ami csillagászati értelemben nem számít jelentős időtávnak.
Ez is érdekelhet! Meteorit csapódott egy kanadai családi ház kertjébe, a térfigyelő kamera mindent felvett – videó!
A portál információi szerint a kettős csillagrendszer közepe és a legtávolabbi gyűrű távolsága 70 ezerszer nagyobb, mint a Nap-Föld távolság. Hogy mi tartja pályán a gyűrűket, egyelőre nem lehet tudni, ennek megfejtéséhez további vizsgálatokra van szükség.