A kíváncsiság az Alzheimer legjobb ellenszere - Clément Falize/Unsplash
június 07., 2025  ●  Tudomány  ●  Hamu és Gyémánt

A kíváncsiság lehet az Alzheimer-kór egyik legjobb ellenszere

Egy új kutatás szerint, ha idősebb korban is megőrizzük kíváncsiságunkat és tanulási vágyunkat, az nemcsak szellemileg tarthat frissen, de segíthet megvédeni az agyat az Alzheimer-kór és a demencia kialakulásától is.

A vizsgálatot a Kaliforniai Egyetem kutatói végezték, akik az eredmények alapján arra jutottak, hogy azok az idősebb emberek, akik aktívan érdeklődtek új dolgok iránt, nemcsak éberek maradtak szellemileg, hanem az agyuk is védettebb volt a degeneratív betegségekkel szemben.

Érdekes módon a tanulmány rácáfol arra az általánosan elterjedt nézetre, miszerint az emberek kíváncsisága az életkor előrehaladtával csökken, a kutatók szerint ugyanis a kíváncsiság egyes típusai nemhogy nem tűnnek el, de idővel akár erősödhetnek is.

A pszichológiai szakirodalom gyakran azt állítja, hogy az úgynevezett állandó kíváncsiság – vagyis az, hogy valaki mennyire kíváncsi természetű – általában csökken az életkorral, de Alan Castel pszichológus szerint ez nem minden esetben igaz.

Számos idős résztvevőnk rendkívül érdeklődő volt, különösen a memória és más érdekes témák iránt.

A kutatók kétféle kíváncsiságot különböztettek meg: az állandó, személyiségből fakadó, valamint a helyzeti kíváncsiságot (az a pillanatnyi érdeklődés, amit egy-egy konkrét téma vált ki az emberből).

A tanulmányban 20 és 84 év közötti, átlagosan 44 éves résztvevők vettek részt. Az alanyok először egy kérdőívet töltöttek ki, amely az állandó kíváncsiságukat mérte. Ezután nehéz kvízkérdéseket kaptak, majd arra kérték őket, találják ki a választ, és értékeljék, mennyire érdekelné őket a helyes megoldás – ez a kíváncsiság mértékét jelezte egy-egy adott helyzetben.

A kutatók megfigyelték, hogy azok, akik erősebben érdeklődtek a kvízkérdések iránt (helyzeti kíváncsiság), jellemzően általánosságban is kíváncsibb természetűek voltak – és ugyanez igaz fordítva is.

Ami különösen érdekes eredmény volt a tanulmányban, az az, hogy a helyzeti kíváncsiság nem egyenletesen változott az élet során – fiatal felnőttkorban csökkent, középkor után azonban újra nőni kezdett és időskorban is erősödött.

Ennek oka az lehet, hogy fiatalabb korban az emberek leginkább a munkához, családhoz, életvezetéshez szükséges tudás megszerzésére koncentrálnak – ekkor a kíváncsiság inkább „funkcionális”. Idősebb korban azonban, amikor ezek a szükséges készségek már megvannak, sokan újra felfedezik az örömből fakadó tanulás élményét. A kíváncsiságuk célzottabbá, de intenzívebbé válik.

Ahogy idősödünk, nem hagyunk fel a tanulással, csak tudatosabban választjuk ki, hogy mi érdekel minket igazán.

A The Independent cikke szerint tehát a kíváncsiság megőrzése kulcsszerepet játszhat abban, hogy szellemileg frissek és egészségesek maradjunk időskorban is.

A legfontosabb hírekért iratkozz fel hírlevelünkre!