A koronavírus-járvány és annak következményei az élet minden területén éreztették a hatásukat: országok tucatjai zárták le a határaikat, megváltozott a tinédzserek agyműködése, de még a Holdon is érezni lehetett a pandémia hatásait. Egy új kutatás szerint pedig az állatkertek lakóira is látványos hatással voltak a lezárások.
A Science Alert szemléz egy 2022-es kutatást, amelyben a tudósok azt vizsgálták, hogy hogyan változtak meg az állatkertekben élő főemlősök szokásai annak következtében, hogy hosszú ideg nem találkoztak látogatókkal.
Ez is érdekelhet! Egy kutatás szerint így beszélnek hozzánk a kutyák
A vizsgálat során elsősorban a bonobók, csimpánzok, gorillák és páviánok viselkedését tanulmányozták és meglepő eredményre jutottak.
Az állatok ugyanis – szinte kivétel nélkül – elkezdtek máshogy étkezni, máshogy pihenni és úgy általában: teljesen máshogy viselkedni.
A főemlősök a legintelligensebb fajok közé tartoznak és a kapcsolódásuk az emberekhez is rendkívül összetett
– idézi a portál a tanulmány egyik vezetőjét, Samantha Ward tudóst.
Az állatkertek, vadrezervátumok ritkán zárnak be hosszabb időre, így eddig nehezen tudtuk vizsgálni, hogy milyen hatása van az emberekkel való érintkezés hiányának arra, ahogy az állatok viselkednek.
A gorillák pihenéssel töltött ideje jelentősen csökkent, miután visszatértek a látogatók
Fotó: Shutterstock
A változások nem minden fajta esetében voltak ugyanolyanok. A portál információi szerint a látogatók visszatérése után a bonobók és a páviánok sokkal kevesebb időt töltöttek egyedül, ami igaz volt a gorillákra is.
A pihéssel töltött idő viszont csak a gorilláknál csökkent jelentően azután, hogy az állatkertek újra megnyitottak. A csimpánzok ezzel szemben az újranyitást követően látványosan többet kezdtek enni és aktívabbá is váltak.
A szakértők szerint a különböző egyedek eltérő reakciói miatt nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a lezárások pozitív vagy negatív hatással voltak az állatokra. Ahhoz viszont kétség sem fér, hogy
az állatkertben élő főemlősök kivételesen hatékonyan és gyorsan alkalmazkodnak a környezethez, akármekkora változás is történjen körülöttük.
Ezt is olvasd el! 74 évesen rakott tojást a világ legidősebb madara, Wisdom
A viselkedésbeli változások, az egymással és a látogatókkal való interakció megváltozása egyértelműen azt jelzi, hogy az állatkertekben élő fajok alkalmazkodóképessége meghaladja a vadonélő társaik képességeit
– írja a tanulmány.