Németország a külföldi szakképzett munkavállalók megnyerése érdekében egyszerűsíti bevándorlási rendszerét.
A növekvő munkaerőhiány miatt az ország keresi azokat az embereket, akik szívesen jönnek Németországba, hogy behozzák a képességeiket, a szaktudásukat és a szenvedélyeiket
− mondta Robert Habeck gazdasági és éghajlatvédelmi miniszter.
Az új, pontalapú vízumrendszerre vonatkozó tervek megkönnyíthetik a szakképzett munkavállalók számára, hogy az országba költözzenek − tudatja az euronews.
De mik azok az elsődleges szakmák, amiket szeretnének bevonzani?
Németország mind a tudományos, mind a szakmai képzettséget megcélozza.
A szakképzett munkaerővel foglalkozó csúcstalálkozón ebben a hónapban a német kormány hangsúlyozta, hogy az akadémiai és a szakképzés egyaránt fontos.
Habeck a kormány Make it in Germany YouTube-csatornáján közzétett beszédében kifejezetten a szakképzett kézműveseket, villamosmérnököket, informatikusokat, ápolókat, vendéglátósokat és vendéglátósokat szólított meg, és hozzátette:
A világ minden tájáról szívesen látunk embereket.
A kormány honlapján felsorolt, keresett szakmák között szerepelnek orvosok és tudósok is. Korábban a kohászati munkások és az építőiparban dolgozók hiányáról is beszámoltak.
Könnyebb lesz állampolgársághoz jutni
Fotó: Shutterstock
Németország 2021 novemberében jelentette be, hogy a kettős állampolgárság engedélyezését tervezi a nem uniós polgárok számára. Korábban ez csak nagyon különleges körülmények között volt megengedett.
Emellett ígéretet tett a kérelmezési folyamat egyszerűsítésére, és utalt arra, hogy csökkenteni fogja azt az időtartamot, ameddig valakinek Németországban kell élnie az állampolgárság kérelmezése előtt. A lépés része Németország azon tervének, hogy modernizálja a bevándorlási törvényeket és lebontsa a bürokratikus akadályokat, hogy könnyebbé tegye a német munkaerőpiacra való bejutást.
A bürokrácia megszüntetése nem Németország egyetlen vonzereje. Habeck kiemeli az ország jó munkakörülményeit, magas fizetését, képzési lehetőségeit, magas életminőségét, megfizethető oktatását és demokratikus vezetését, mint olyan okokat, amelyek miatt érdemes megfontolni a költözést.
A bevándorló munkavállalók megtartására irányuló stratégia részeként az állampolgársági kérelmeket is szeretnék felgyorsítani.
Bár ezt a hírt még nem erősítették meg, egyes hírek szerint a szakképzett bevándorlók hamarosan mindössze 3 év alatt megkaphatják a német állampolgárságot, ha elvégzik az integrációs tanfolyamot, vagy tanúbizonyságot tesznek a B1 szintű nyelvtudásukról. Ez a jelenlegi 5 évhez, illetve a beilleszkedési tanfolyam nélküli 8 évhez képest viszonyítva sokkal kedvezőbb.
A szakmai képesítések elismerésének egyszerűsítésével, valamint a vízum- és állampolgársági eljárások könnyebbé tételével az ország azt reméli, hogy a külföldi munkaerő vonzása és megtartása erős lesz.