irídium

A golyóstollak hegyén is megtalálható és milliókat ér, mi az?

A Földön elég sok példa van az aranynál drágább anyagokra. A csillogó gyémánttól a fényes ródiumig a világ értékes természeti erőforrásai magas árakat tudnak elérni. De mi a helyzet az irídiummal, a világ legritkább fémével?


Mi az az irídium?

Az irídium kémiai elem, a periódusos rendszer 77. eleme. A természetben is előforduló egyik legnagyobb sűrűségű, nagyon kemény, törékeny, ezüstös-fehér színű átmenetifém, a platinacsoport tagja. A természetben a platina vagy ozmium elemekkel alkotott természetes ötvözetként fordul elő, nemesfém.

Ez is érdekelhet: Azt hitte aranyat talált, pedig annál sokkal értékesebb dolgot őrizgetett

Ki fedezte fel?

Smithson Tennant angol kémikusnak tulajdonítják leginkább az elem felfedezését, azonban sokan, köztük H.V. Collet-Descotils, A.F. Fourcroy és N.L. Vauquelin francia kémikusok 1803 körül találkoztak az irídiummal a platinaércekben. A fémet úgy találták meg, hogy a platinát királyvízben, egy nagyon erős savakból álló keverékben oldották fel – írja a IFLScience.

Mire használják az irídiumot?

Tekintettel a fém nagy sűrűségére, az irídium ritka tiszta formáját ritkán használják – sőt, a ritka forma talán nem is létezik a természetben. A legtöbb irídiumtartalmú érc csak kis százalékban tartalmaz irídiumot, ezek pedig Dél-Afrikában, Alaszkában, Brazíliában, Mianmarban és Oroszországban találhatóak.

Ehelyett az anyagot leggyakrabban platinával kombinálják, hogy olyan ötvözeteket hozzanak létre, amelyek jellemzően 5-10 százalékban irídiumot tartalmaznak. Ezeket ékszerekhez, tollak hegyéhez, sebészeti fémekhez és elektromos érintkezőkhöz használják.

Mennyire drága az irídium?

Az irídium ára 4500 dollár (1,5 millió forint) 28 grammonként, míg az arany ára nagyjából 2082 dollár (715 ezer forint) 28 grammonként.

A figyelmetekbe ajánljuk