egy nő fizet a bankkártyájával a pincérnek az étteremben
Fotó: Shutterstock

Jön a nyaralás? Sokat spórolsz, ha így fizetsz külföldön!

Az utazás öröme részben abból fakad, hogy megtapasztaljuk az ismeretlent: egy másik éghajlatot, kultúrát vagy konyhát. Amikor azonban a fizetésre kerül a sor, sokszor kényelmesebbnek érezzük, ha az otthoni pénznemet használjuk.


Az utóbbi időben terjedt el az otthoni pénznem használatának lehetősége, amikor külföldön pénzt veszünk fel, vagy elektronikusan fizetünk az üzletekben, éttermekben.

Ez is érdekelhet: A magyarok többsége már nem készpénzzel tervez külföldön

Amikor például megérkezik az éttermi számla, a külföldi vendégeknek a bankkártya terminál felajánlja, hogy a helyi pénznem helyett az otthoni pénznemben fizessenek. Ez a „dinamikus valutaváltás" vagy „valutaválasztás" néven ismert funkció elsőre vonzónak hangzik − egy olyan szolgáltatásnak, amely elvégzi helyettünk a nehéz munkát az átváltással, hogy jobban lásd, mennyi pénzt költesz.

De ennek ára van − a kényelemért felszámított díjak nem olcsóak. Egy tanulmány szerint az ilyen jellegű átváltás átlagos díja 7,6%, ami több mint kétszerese a helyi pénznemben történő fizetés költségének (általában 1,5% és 3% között).

A magas díjak ellenére egy kutatás kimutatta, hogy a nemzetközi ügyfelek több mint fele még mindig a megszokott hazai pénznemben való fizetést választja. Az is hozzájárul ehhez, hogy a díjakat nem látjuk közvetlenül: nem mutatják meg nekünk a rejtett díjakat, vagy azt, hogy ez az árfolyam hogyan viszonyul más árfolyamokhoz.

A dinamikus valutaváltási lehetőségeket kínáló vállalatok jelentős konverziós bevételre tesznek szert így − amelynek egy részét gyakran megosztják azzal az üzlettel, ahol a tranzakcióra sor kerül. Források szerint a kiskereskedők számára a tranzakció értékének körülbelül 1%-át teszi ki a többletbevétel.

Ha tovább olvasnál: Mekkora összeg kell? Így adjunk borravalót Európa országaiban

​Nagyobb átláthatóság

egy n\u0151 egy k\u00e1v\u00e9z\u00f3ban fizet a bankk\u00e1rty\u00e1j\u00e1val

Fotó: Shutterstock

A dinamikus valutaváltás magas átváltási díjai ellenére a legtöbb kormányzati szabályozó hatóság tétovázott a beavatkozástól. Ennek egyik lehetséges oka az, hogy a szabályozás a helyi vállalkozások profitját sújtaná. Kivételt képez ez alól az Európai Unió (EU), amely a túlzott tranzakciós költségeket a vállalkozások fejlődésének akadályának tekinti, és célja az európai fogyasztók védelme.

A legújabb (még nem hatályos) uniós rendeletek célja az átláthatóság növelése azáltal, hogy a kártyaleolvasókon és az ATM-eken a valutaválasztás költségeire vonatkozó kiegészítő információkat is feltüntetik.

A CNN az egyszerűbbé tétel érdekében inkább az információ mennyiségének csökkentését szorgalmazza: azaz, hogy az ügyfelek csak a saját pénznemükben történő fizetés esetén felszámított százalékos díjról értesüljenek. Továbbá szerintük az átváltási díjaknak meg kellene határozni egy felső határt.

A nemzetközi utazások folyamatos növekedésével létfontosságú, hogy megtaláljuk a módját annak, hogy az emberek megalapozott pénzügyi döntéseket hozhassanak az árfolyamokkal és a saját valutaövezetükön kívüli fizetésekkel kapcsolatban.

Ha tehát nyaralni indulsz vagy épp munka miatt mész külföldre, azt tanácsoljuk, hogy utasítsd el a hazai pénznemben történő fizetés lehetőségét, és helyette válaszd a bank által felszámított elfogadhatóbb átváltási díjakat − így sokkal olcsóbb lehet az utazás.


A figyelmetekbe ajánljuk