Musk a profi pókeresből lett filantrópot, Igor Kurganovot kérte fel, hogy segítsen neki a jótékonysági akciói irányításában – írja a Futurism a Bloomberg alapján.
Azt azonban nem tudni, hogy mekkora befolyása volt Musk döntéseire, de az biztos, hogy Kurganov az elmúlt években komolyan részt vett a Musk Alapítvány munkájában.
A héten jelentek meg hírek arról, hogy Musk novemberben 5,7 milliárd dollár értékű Tesla-részvényt ajándékozott jótékony célra – az adományt viszont továbbra is rejtély övezi, mivel még mindig nem tudni, hogy a pénz hova került. Kurganov felbukkanása pedig csak érdekesebbé teszi a történetet.
Kurganov, aki a Bloomberg szerint 18 millió dollárt keresett pókerkarrierje során, a Raising for Effective Giving (REG) jótékonysági szervezetet alapította barátnőjével, Liv Boree-vel, aki szintén profi pókerjátékos.
Egyelőre nem világos, hogy Musk nyilvánosságra hozott adományai közül melyiket irányította Kurganov. A legutóbbi hatalmas adományon kívül Musk 30 millió dollárt pumpált egy, a SpaceX Starbase főhadiszállása mellett lévő texasi városba, 100 millió dollárt egy klímaváltozás elleni projektre, és további milliókat a koronavírus elleni kutatására.
A pókerjátékos hátterére és érdeklődési körére rápillantva azonban kiderülhet, hogy milyen irányba megy el Musk pénze.
A jótékonysági szervezet honlapja szerint a REG magját elsősorban pókerjátékosok adják, akik bevételük egy százalékát „költséghatékony jótékonysági célokra" kívánják felajánlani.
Egy 2017-es, a vállalkozásról szóló interjúban Kurganov azt mondta, hogy „egzisztenciális kockázatot kutató" csoportoknak szeretne adományozni. A REG honlapja a „feltörekvő technológiákból származó kockázatokat" is felsorolja a jótékonysági érdeklődés egyik fő területeként.
Muskról egyébként elmondható hogy egyszerre aggódik, és érdeklődik a gépi tanulási technológiák iránt, és ő is úgy véli, hogy a mesterséges intelligenciát szabályozni kell.
Alixandra Barasch, a New York University marketingprofesszora, a Bloombergnek viszont azt mondta, hogy eddig úgy tűnik, Musk nyilvánosságra hozott adományai nem állnak összhangban a Kurganov szervezetének filozófiájával.
Musk legutóbbi 5,7 milliárd dolláros adománya ráadásul egyenesen a saját szervezetébe folyhatott be, ami különösen átláthatatlanná teszi a pénzek felhasználását.
Nem kellene ezt a találgatást játszanunk. A pénz nagyságrende miatt közérdekű kérdés, hogy hova folyik be.
– nyilatkozta a Bloombergnek Benjamin Soksis, az Urban Institute Nonprofit és Filantrópia Központjának vezető munkatársa.