Így biztosítsd be a feladott csomagod (x)

Így biztosítsd be a feladott csomagod (x)

Egy nagy értékű csomag külföldre történő feladása mindig kockázatot rejt. Legyen szó üzleti partnernek szánt termékről, különleges ajándékról vagy ritka tárgyról, a biztonság az első. A jó hír: néhány alapelv betartásával minimálisra csökkentheted a veszteség vagy sérülés esélyét.

Gondolkodj előre: mi a legnagyobb veszély?

Mielőtt csomagolnál, gondold végig, mi történhet a csomagoddal az úton. Megnyomódik? Elázik? Eltéved? Esetleg kinyílik? Ezek a leggyakoribb problémák. Ahhoz, hogy biztonságban megérkezzen a küldemény, mindenre fel kell készülnöd.

A nemzetközi szállítás során több kézen megy át a csomag, akár több országon keresztül is. A kezelési módok eltérnek, és senki nem fogja úgy óvni, mint te. Ezért kell neked megtenned mindent.

Mit használj csomagoláshoz?

Ne a szekrény mélyéről előkerült, használt dobozban gondolkodj. A nagy értékű termékekhez új, erős falú, két- vagy háromrétegű hullámkarton dobozra van szükség. Olyanra, amelyik kibírja a rázkódást, a súlyt és a halmozást.

Ha a csomagod nagyon értékes (például elektronika, luxuscikkek vagy műalkotás), érdemes lehet fa ládát vagy merev falú műanyag dobozt választani. Ezek zárhatóak, nehezebben rongálódnak.

Fontos: a doboz mérete illeszkedjen a tartalomhoz. Se túl kicsi, se túl nagy ne legyen. A túl nagy dobozban a termék mozoghat, ez pedig sérüléshez vezethet.

A térkitöltés életet menthet – szó szerint

Nem elég csak betenni a tárgyat egy dobozba. A belső védelem legalább olyan fontos, mint a külső csomagolás.

Használj buborékfóliát a termék körbetekerésére. Ha nagyon értékes vagy törékeny a tárgy, rétegezd a fóliát. Ezután jöhetnek a térkitöltő anyagok:

  • Habosított térkitöltő chips
  • Papír alapú térkitöltők
  • Légpárnás zsákocskák
  • Textil vagy puha anyagmaradék (ha környezetbarát megoldást keresel)

Fontos, hogy a termék ne tudjon mozogni a dobozban. Ha megmozgatod a csomagot és hallasz benne valamit, még nem vagy kész.

Címkézés, ragasztás, lezárás – figyelj a részletekre

Használj erős ragasztószalagot, lehetőleg három rétegben a doboz alján és tetején is. Ne spórolj vele. A szokásos irodai cellux itt nem opció.

A címzést mindig nyomtatva, jól olvashatóan tedd fel. Tegyél rá “Törékeny”, “Felfelé” vagy “Értékes tartalom” feliratokat is, lehetőleg több nyelven. Ez segíti a kezelőket.

Duplázd meg a címzést: egy példány kerüljön a csomag belsejébe is, ha esetleg a külső megsérül vagy leesik.

Biztosítás: ne ezen spórolj

A legtöbb futárcég alapból ad egy minimális biztosítást, de ez nagy értékű küldeménynél nem elég. Mindig nézd meg, mi a felső határ!

Ha a terméked értéke magasabb, kérj extra biztosítást. Ez pár ezer forint lehet csupán, de ha elveszik vagy megsérül a csomag, akár több százezer forintot is megtéríthetnek.

Választhatsz külső biztosítót is, vagy kérhetsz értéknyilvántartással történő küldést a posta szolgáltatásain belül. Mindig őrizd meg a számlát, fotózd le a csomag tartalmát és állapotát indulás előtt.

Kiegészítő tanácsok, amik sokat számítanak

  • Mindig készíts fotót a becsomagolt állapotról – ez bizonyíték lehet vita esetén.
  • Tartsd meg a nyomkövetési számot, és küldd el a címzettnek.
  • Ha lehet, válassz olyan szolgáltatót, ahol nyomon követheted a csomagot valós időben.

A csomagfeladás külföldre nem játék, különösen, ha nagy értékről van szó. A biztonság a részletekben rejlik. Ha jól pakolsz, megfelelő eszközökkel dolgozol, és biztosítást is kötsz, nyugodtan hajthatod álomra a fejed.

A figyelmetekbe ajánljuk