Semmelweis egyetem
Shutterstock

Egyetemi városban keresel albérletet? Erre számíthatsz a ponthatárok kihirdetése után

Július végén hirdették ki a hivatalos felvételi ponthatárokat, ami a korábbi éveknél is jobban megdobta a kiadó és az eladó ingatlanok utáni érdeklődést, még akkor is, ha megtorpant a tavalyi év első felében jellemző ingatlanárak növekedése az egyetemi városokban 2022 második felére.


Több újdonságot is hozott az felsőoktatási ponthatárhirdetés után beinduló idei albérletszezon

– írja az ingatlan.com legújabb elemzésébe, amely az elmúlt hetek kereséseit vizsgálta.

Július 26-a óta területileg lebontva a kiadó lakások iránti kereslet Budapesten 12 százalékkal, az egyetemvárosokban 19 százalékkal, országosan pedig 9 százalékkal erősödött. Általában a tulajdonosok ekkora időzítik ingatlanuk kiadását, amelyből a legjobb ajánlatok pár óra alatt el is kelnek, avagy ahogy Balogh László, az ingatlan.com szakértője fogalmazott:

a megnövekedett kereslet szinte rögtön felszívja a bővülő kínálatot is

– idézi a hvg.hu a szakértőt.

Ez is érdekelhet: Messze nem Budapest a legdrágább: ilyen albérleti díjakra számíthatunk Közép-Európában

Balogh szerint ezzel párhuzamosan 30 százalékkal több érdeklődés érkezett az eladó lakásokra a ponthatárhirdetést követő héten, amire korábban nem volt példa. Utóbbi azzal is magyarázható, hogy az egyetemisták szüleinek egy része az eladó lakások piacán látható megtorpanás és árcsökkenés miatt megnézték, hogy a dráguló albérletek miatt érdemes-e esetleg ingatlant vásárolni. Végül az érintettek nagy része a bérlés mellett döntött, mert az eladó lakások iránti érdeklődések száma egy héttel később már visszaesett a korábbi szintre – mondta.

Emellett elárulta, hogy bár az első hullám lezárult, az albérletszezon következő nagyobb rohama augusztus 15. után várható, mivel ekkor derül ki, ki kapott kollégiumi szobát és ki kutathat tovább lakás után a szeptemberben kezdő egyetemisták közül.

Nagy a különbség Budapesten belül

Budapesten az országoshoz hasonló tendencia volt megfigyelhető: 2022 augusztusában az előző év azonos időszakához képest csaknem 25 százalékkal kellett többet fizetni a bérleményekért, és azóta szintén több mint 7 százalékkal emelkedtek – derül ki az MBH Indexből, az MBH Jelzálogbank által végzett elemzésből, amit az Infostart mutatott be.

Olvasd el ezt is! Ekkora különbség van a felújításra váró és felújított magyar lakások árai között

A fővárosban a népszerű, egyetemekhez közeli helyek helyett az olcsóbb alternatívát jelentő külső területeken – a Magdolna-negyedben, a József Attila-lakótelepen vagy Újpesten is – megközelítették vagy meg is haladták a 700 ezer forintot a négyzetméterárak tavaly. Az egyetemek környéki, de nem belső területeken pedig szinte alig találni ingatlant 800 ezer forint alatti négyzetméteráron, sőt:

átlépték az egymillió forintot a fajlagos árat az I. kerületben, az V. kerületben, Belső-Terézvárosban, a Corvin-negyedben, Ferencváros rehabilitációs területein, Kiszuglóban, illetve Kelenföldön is

A vidéki települések közül Veszprémben és Debrecenben a négyzetméterárak közelebb került a fővárosi legolcsóbb vizsgált környék áraihoz. Utóbbi két városban körülbelül 640, illetve 620 ezer forintot kellett adni egy lakás négyzetméteréért, de meghaladta a 600 ezer forintot az átlagos fajlagos ár Győrben is, ahol szintén jelentős volt a növekedés.

Szegeden is átlépték a négyzetméterárak az 500 ezer forintot (545 ezer forint) és Gödöllőn (533 ezer forint), valamint megközelítették ezt a szintet Pécsen is. Az ingatlanárak viszonylatában az egyetemi városok közül az előző évekhez hasonlóan

Miskolc számított a legolcsóbbnak, ahol 350 ezer forint körül mozogtak a fajlagos átlagárak.

Az MBH Index elemzői azt is megvizsgálták, hogy mikor térül meg, ha az egyetemre készülő diáknak bérlés helyett lakást vásárol a család, ha a megvásárolt lakás legalább egy szobáját kiadják.

A minimum idő, amelyet az adott lakásban el kell tölteni ahhoz, hogy a vásárlás és bérlés költsége megegyezzen, Pécsen már 4,5 év is lehet, ezután már megtérülhet az ingatlanvásárlás. Debrecenben és Miskolcon is gyorsabban megtérül a befektetés, mint Budapesten. A fővárosban inkább már öt évnél hosszabb távú befektetésként értelmezhető a lakásvásárlás.

A figyelmetekbe ajánljuk