Ahogy mi is beszámoltunk róla, tizenkét üveg francai bor, köztük egy ötezer eurót, vagyis nagyjából 1,8 millió forintot érő Petrus Pomerol tért vissza januárban a Földre az űrállomásról. A tudományos kísérlet része annak a hosszabb távú erőfeszítésnek, hogy a Földön lévő növényeket ellenállhatóbbá tegyék a klímaváltozásnak és a betegségeknek azáltal, hogy újfajta stressznek teszik ki őket. A tudósok jobban meg akarják érteni a növények öregedésének a folyamatát, az erjedést a borban.
A kóstolások részeként a bordeaux-i borkutató intézetben 12 borszakértő vakon tesztelte az egyik űrben járt palackot együtt ugyanazon, de borpincében maradt évjárattal. A palackok egy speciális acélhengerbe zárva járták meg a világűrt.
„Könnyek szöktek a szemembe"
– mondta utána Nicola Gaume, a tudományos kísérletet megszervező Space Cargo Unlimited luxemburgi startup vállalkozás elnök-vezérigazgatója a kóstolás után.
Gaume az előzetes eredményeket bátorítónak nevezte, hozzátéve, hogy ez még csak a kezdet. Közölte hogy a kísérlet a súlytalanságra összpontosított, amely hatalmas stresszt jelent a bor számára.
Jane Anson, a The Decanter borászati folyóirat szakírója közölte, hogy a Földön marad bor íze „fiatalabb volt, mint azé, amely megjárta a világűrt".
„Az, amelyik a Földön maradt, nekem egy kicsit fanyarabb, egy kicsit tanninosabb és egy kicsit fiatalabb volt. Az űrben jártnak a tanninjai lágyabbak voltak, jobban kijött egy virágos íz"
– tette hozzá.
„A bor érlelési folyamatának kémiai és biológiai elemzése lehetővé teszi a tudósok számára, hogy megtalálják a módot jó évjáratok mesterséges érlelésére"
– mondta Michael Lebert, a Friedrich-Alexander Egyetem biológusa, a projekt konzultánsa.
A tudósok szőlővesszőket is vittek a kísérletben az űrállomásra, amelyek nemcsak túlélték az utat,
de gyorsabban nőttek, mint a Földön maradtak annak ellenére, hogy kevesebb fény és víz érte őket.
Ha sikerül megállapítani, hogy miért, az segítheti a szakemberket életerősebb fajták létrehozásához a Földön és megnyithatja az utat a szőlőművelés és borkészítése előtt a világűrben, írja az MTI.