Nem ritka, hogy sportolók, fitneszguruk jégfürdőt vesznek. De vajon milyen jótékony hatásai vannak az egészségre?
Hallottál Wim Hofról? Jégemberként emlegetett férfiről, aki rövidnadrágban mászta meg a Kilimandzsárót, mezítláb futott félmaratont az Északi-sarkkör felett, és aki imádja a jeges fürdőt? Ő valószínűleg a minél hidegebb, annál jobb elven éli a mindennapjait, de vajon tényleg van bármiféle pozitív hatása az egészségünkre?
A jégfürdő,– más néven krioterápia vagy hidegvizes merítés – az amikor egy vízzel és jéggel töltött kádba vagy hasonló méretű tartályba merülsz.
Mennyi ideig tartson? Ez személyenként változik. A Journal of Science and Medicine in Sport szerint a jeges fürdőzés ideális időtartama, ha 15 percig merülsz alá, bár ez első próbálkozásra nem fog menni, és idővel fokozatosan kell felépítened a tűrőképességedet. Kezdj például két perccel, és onnan haladj felfelé. Ha bármilyen alapbetegségben szenvedsz, vagy bármilyen aggályod van a jégfürdő kipróbálásával kapcsolatban, konzultálj egy orvossal, mielőtt kipróbálnád.
A sportolók már régóta használják az izmok regenerálódásának elősegítésére. De hogyan hat az egészségedre? A szakértő szerint a jégfürdőről kiderült, hogy:
- enyhíti az izomfájdalmat
- segíti az izmok helyreállítását
- megelőzi az izomfájdalmakat
- javítja az általános teljesítményt
- nyugtatja a duzzanatot és a gyulladást
- jó hatással van a mentális egészségre
- javítja az alvás minőségét
- csökkenti a sérülés kockázatát
Kutatások szerint a jégfürdő segíthet a mentális egészségen – erről szól többek között ez a 2008-ban a Medical Hypotheses című folyóiratban megjelent tanulmány–, de még további kutatásokra van szükség, amiket jelenleg is folytatnak.