Egy országnak sokat jelentenek a nemzeti jelképei. A magyar zászlón kívül pedig még biztosan sok más ország zászlaját ismerjük, de arról már kevesebbet tudunk, vajon mi mit szimbolizál rajta. A színszimbolikán kívül számos más történelmi érdekesség kapcsolódik a nemzetek – általában – téglalap alakú lobogóihoz.
A vexillológia az a tudományág, amely kiterjed a történelem alatt használt zászlók kutatására, de a modernek létrehozásának, tervezésének, használatának és fejlesztésének elméletét is magába foglalja. A kifejezés a vexillium latin szóból származik, melyet még a rómaiak használtak azokra a szabványos anyagokra, melyek egy vízszintes keresztlécen lógtak.
A Drive Magazin cikkéből pár különlegességet kiemeltünk, amelyet – biztosra vesszük – hogy kevesen ismertettek eddig.
Az abszolút különc
Fotó: Sushil Basnet/Unsplash
Nepál az egyetlen ország az egész Földön, ahol a nemzet zászlaja nem négyszögletes alakú. A két háromszögből álló lobogó eredetileg két különböző zászló volt, melyek a 19. században vált a ma látható formájúvá. Az ország pedig hivatalosan 1962-től használja ezt nemzeti lobogójaként.
Ez is érdekelhet: Íme, a szív szimbólum története az ókortól napjainkig
A legősibb zászló
Fotó: Mark König/Unsplash
A világ legrégebbi zászlaja Dániához köthető, amely az 1200-as években jött létre. Igaz, hivatalosan először csak 1625-ben használták a lobogót, de az azóta is szakadatlanul az ország jelképe.
Ezt is olvasd el! Vajon melyik a legjobb ország a világon? Most kiderült!
Svájc és Vatikán
Fotó: Ronnie Schmutz/Unsplash
Összesen két zászló van a világon, melyek szokatlan módon téglalap helyett négyzet alakúak. Az egyik Svájcé, melyet sokszor össze is kevernek a Vöröskereszt piros orvosi lobogójával. A másik ilyen pedig a világ legapróbb államáé, a Vatikáné.
De hogy mennyi mindent szimbolizál a zöld, kék vagy egyéb más szín a zászlókon? Mit jelentenek a gyakran használt jelképek, szimbólumok a lobogókon? Kiderül a Drive Magazine Tiktok-videójából!