Shutterstock
július 03., 2025  ●  Kultúra
Hamu és Gyémánt

James Cameron szerint az Oppenheimer túl óvatos volt, ezért filmet rendez Hiroshimáról

James Cameron, az Avatar rendezője közel 30 éve nem készített olyan filmet, amely a valódi Földön, a reális emberi világunkban játszódik – teljes mértékben a Pandora nevű fiktív közegre és társaikra koncentrált. Éppen ezért meglepő, hogy most egy valós történelmi eseményről, Hirosima bombázásáról akar filmet készíteni. Egy interjúból nemrég kiderült, hogy a direktor döntésében nagy szerepet játszott Christopher Nolan Oppenheimer című alkotása – ám nem azért, mert annyira inspirálta volna a film, sőt: Cameron szerint Nolan Oscar-díjas eposza kifejezetten megúszós volt.

A fiktív Pandora világában játszódó filmjei miatt sokan gondolhatják úgy, hogy Cameron teljes mértékben lemondott a valós világunk témáiról, ám aki látta a 2022-es Avatar: A víz útja című filmet, annak talán egyértelmű, hogy a 70 éves alkotó nagyon is tisztában van a Földünk helyzetével. Ebben a filmben ugyanis – sok értelmezés szerint – a katonák és a nagyvállalatok a gonosz szereplők, míg a hősök Pandora őslakosai.

Ha jobban belegondolunk, a Terminátor, a Terminátor 2, a Titanic és az Avatar-filmek is mind fontos kérdéseket tesznek fel az emberi világunkkal és problémáinkkal kapcsolatban. Bár a rendező sokféle társadalmi problémával foglalkozott már – például a gazdasági egyenlőtlenséggel – ami jelenleg igazán nyugtalanítja, az a nukleáris háború. Éppen ezért – habár legutóbb még a visszavonulásáról beszélt – egy új filmmel készül felrázni az emberiséget: Charles Pellegrino Ghosts of Hiroshima című, hamarosan megjelenő könyvét akarja megfilmesíteni.

Cameron szerint az Oppenheimer túl óvatos volt

Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy miért készül Hirosima bombázásáról szóló film rögtön azután, hogy Nolan Oscart nyert az Oppenheimerrel. Cameron erre nagyon egyenesen válaszolt, szerinte ugyanis Nolan filmje fontos szempontból hibázott és kifejezetten óvatos volt – ő pedig ezt szeretné kijavítani a Ghosts of Hiroshima tervével.

Cameron elmondta, hogy már 15 éve gondolkodik a projekten, de a forgatókönyvet még nem kezdte el írni – Pellegrino könyve augusztusban jelenik meg, és megrázó részletességgel mutatja be a túlélők szemszögét a hirosimai és nagaszaki bombázás során. Arra a kérdésre, hogy mit tudna ezzel a filmmel hozzátenni az Oppenheimerhez, Cameron így válaszolt:

Úgy érzem, hogy a film egy morális kibúvó volt. Oppenheimer pontosan tudta, mit csinálnak, és milyen következményei lesznek a döntésének, a filmben pedig csak egy rövid jelenet van, ahol néhány elszenesedett testet látunk a hallucinációiban. Szerintem a film elkerülte a valódi szembenézést.

A háromszoros Oscar-díjas kanadai rendező tehát azt tervezi, hogy kíméletlenül szembesíti a nézőket azzal, amit Pellegrino interjúk és kutatás révén összegyűjtött – olyan filmet akar létrehozni, amilyet még sosem, derül ki a Slash Film cikkéből.

Nyitókép: James Cameron / Shutterstock

A legfontosabb hírekért iratkozz fel hírlevelünkre!

Hozzáférhetőségi eszközök