A művészi pozíciók, kifejezés- és megközelítésmódok, az ikonográfia és szimbolika skála, vagy akár a munkamódszer spektrumának különböző pontjait képviselő alkotók valamennyien Budapest V. kerületében laknak. Csoportos kiállításuk az immár tizennegyedik alkalommal megrendezésre kerülő Belvárosi Művészeti Napok részeként nyílik meg szeptember 19-én a Széphárom Művészeti Térben. De vajon mennyiben határozza meg az alkotók munkásságát a belvárosi lét?
Hogyan jön létre az intuitív gesztusfestészet és a konceptuálisan építkező alkotás találkozása a kiállítótérben? Milyen módon elegyednek párbeszédbe elmélyült, lényegkereső művek a groteszk, a világnak tükröt tartó ironikus felvetésekkel? Mi az összekötő elem a kétdimenziós olaj vászon táblakép, a 3D-s nyomtatott tárgy és a teljes teret betöltő installáció között? – teheti fel a kérdéseket a Széphárom Művészeti Tér termeibe lépő látogató.
Habár belvárosi alkotókról van szó, és némelyik alkotás tematizálja a helyet, többségüknél komplex módon, jóval elvontabban tükröződhet a lokalitás szerepe.
BMN
Az ember lakókörnyezete nemcsak mindennapjait és a mentális térképén szereplő tájékozódási pontjait határozza meg, hanem idővel kialakuló helyidentitásával, a helyhez való kötődésével egyfajta kulturális közösség tagjává is válhat, hiszen az alkotók mikrokörnyezete és a rájuk nap mint nap ható esztétikai ingerek hasonlóak – az épített környezet mellett a levegő illata, hogy milyen tiszták a padok, mekkora a tömeg az egyes helyszíneken, vagy hogy milyen nyelveken beszélnek körülöttük.
Talán ezek – az inspiráció gyakran megnevezhetetlen és észrevétlen forrását képező – sokrétegű impulzusok, azaz a Belváros tértapasztalatának közvetítése kötheti össze a műveket. Ugyanakkor, a művészek közös nevezőre hozásának kísérlete mellett, érdemes a diverzitást, az anyag sokszínűségét is ünnepelni.
BMN
A tárlatra tekinthetünk akár belvárosi szalonként – a szalonkiállítások művészettörténeti hagyományát követve –, amelyen válogatott művészek állítanak ki közösen, ám mindenki önmagát reprezentálja.
A döntően a legfiatalabb generációhoz tartozó, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen néhány éve végzett művészei mellett néhány már befutott, neves alkotó is jelen van a kiállításon.
A hagyományteremtés szándékával megvalósuló rendezvény célja, hogy a kerület kortárs alkotóinak platformot biztosítson alkotásaik bemutatására, ezzel is elősegítve a helyi művészeti színtér további élénkítését, a különböző művészgenerációk közötti dialógus megteremtését, valamint a közönséggel való szorosabb kapcsolat erősítését.
Az eseménysorozat kiváló alkalom arra, hogy az V. kerületben élő kortárs alkotóknak lehetőséget biztosítsanak munkáik bemutatására, ezáltal a művészeti közeg összefogását, támogatását tegyük lehetővé, mind a kerületi lakosok, mind a szélesebb közönség számára.
A szervező, Végh Júlia festőművész missziójának tekinti egy élő, művészeti közösség megteremtését, amely csoportos kiállítások formájában nyilvánulhat meg. A tervezett tárlattal létrejöhet az V. kerületben egy új művészeti kör, amely egyben platformja kíván lenni egy új generációs, művészeti diskurzusnak, illetve színvonalas bemutatkozási lehetőségeket teremthet.
Barabási Albert-László alkotása
A BMN kortárs kiállítássorozat egyfajta keresztmetszetét adja a kortárs magyar képzőművészet aktuális helyzetének, irányzatainak, trendjeinek, illetve a különböző generációknak és eltérő megközelítéseknek. A tárlat mind a kerületben élők, mind a szélesebb közönség számára betekintést nyújt a helyi értékekbe és képzőművészetbe.
Kiállításmegnyitó: szeptember 19. 17 óra (XIV. Belvárosi Művészeti Napok nyitórendezvénye)
A kiállítás ingyenesen megtekinthető: szeptember 19. - október 20. kedd - szombat: 10-18 óráig
Helyszín: Széphárom Közösségi Tér (1053 Budapest, Szép utca 1b)
Az ötödik alkalommal megrendezésre kerülendő BMN kortárs a Belvárosi Művészeti Napok megnyitó eseménye, mely a Belváros-Lipótváros Önkormányzata támogatásával valósult meg.
Kiállító művészek: Barabás Márton, Barabás Zsófi, Baráth Áron, Baráth Ferenc, Barabási Albert-László, Beöthy Balázs, Benyovszky-Szűcs Domonkos, Dávid Zita, Gerber Márton, Gerber Pál, Keserü Ilona, Kusovszky Bea, Mayer Hella, Méhes Lóránt Zuzu, Milorad Krstić, Nemes Márton, Raffai Réka, Ruskó Márton, Sascha Labuda, Soós Tamás, Nyári István, Végh Júlia, Verebics Katalin, Véssey Gábor