A szenzációhajhászás, a polgárpukkasztás és a hírnévre való szomjazás nem csupán a mostani világ átka. Legyen szó időutazásról, szellemészlelésekről vagy bármilyen különleges szuperképességről, valaki biztos, hogy előállt már vele a történelem során. Érkezzen néhány botrányos állítás és csalás a múltból!
Cottingley tündérek
1917-ben két kislány, Elsie Wright és Frances Griffiths fotókat készítettek a Cottingley-pataknál, a felvételeken pedig látható volt, amint apró tündérszerű lényekkel pózoltak. Az első képek nyilvánosságra hozatala után sok figyelmet kaptak: sokan hittek a fotók valódiságában, míg mások szkeptikusak voltak, és azt feltételezték, hogy a képeket hamisították.
A történet hosszú ideig népszerű volt, még Sir Arthur Conan Doyle, a Sherlock Holmes alkotója is érdeklődést mutatott a képek iránt. Nem véletlen, hogy az ügy közkedvelt témává vált a spirituális és paranormális jelenségeket kutatók körében is.
Az igazság azonban csak évtizedekkel később derült ki, amikor Elsie Wright és Frances Griffiths beismerte, hogy a fotókat manipulálták.
A „tündérfotókhoz" apró kartonfigurákat használtak, amelyeket dróthoz rögzítettek, majd a képeken a megfelelő szögben helyezték el őket, hogy úgy tűnjön, mintha valódi tündérek lennének.
Bár napjainkban teljesen egyértelmű a fotó hamissága, és nehéz elképzelni, hogy hogy dőlhettek be ennek a csalásnak, akkoriban a képmanipulálás nem volt megszokott jelenség.
Ez is érdekelhet: Vérszomjas asszonyok – a történelem 4 legkegyetlenebb királynője
A nagy Hold-átverés
Egy 1835-ös jelentésben a The Sun című New York-i újság azt állította, hogy számos állatot, például bölényt, egyszarvút(?), hódot, valamint a holdi humanoidok által emelt templomokat és strandokat találtak a Holdon. A cikk írói az Edinburgh Journal című – ekkorra már évek óta megszűnt – tudományos lapra hivatkoztak, amely szerint Sir John Herschel, a neves csillagász dél-afrikai expedícióra indult, ahol minden eddiginél élesebb távcsövével csodálatos világot fedezett fel a Holdon.
A nő, aki nyulakat szült
1726-ban egy Mary Toft nevű brit nő nagy vitát váltott ki, amikor azt állította, hogy nyulakat szült. Toft azt mondta, hogy miután az első terhessége vetéléssel végződött, állati testrészeket kezdett szülni. A további vizsgálatok során azonban kiderült, hogy állításai – nyilvánvalóan – csak átverésnek bizonyultak.
Hitler naplói
1983-ban felbukkantak addig ismeretlen naplók, amelyeket állítólag Adolf Hitler írt. A dokumentumokat a Stern magazin vásárolta meg, és azokat az egyik főszerkesztő, Gerd Heidemann ajánlotta fel a lapnak.
A naplók körül óriási médiafelhajtás volt, mivel azt hitték, hogy ezek az írások mélyebb betekintést nyújtanak Hitler gondolataiba és a náci rezsim működésébe. A neves magazin óriási összegeket fizetett a naplókért, amelyek végül a nyilvánosság elé kerültek.
Azonban a publikálásuk után nem sokkal kiderült, hogy a naplók hamisítványok. Számos szakértő és történész megkérdőjelezte a jegyzetek valódiságát:
a dokumentumok analízise során pedig világossá vált, hogy a papír és a tinták modern összetevőket tartalmaztak, ami egyértelművé tette, hogy a naplók nem abból az időszakból származnak.
Ez az átverés a médiavilág egyik legismertebb hamisítási botrányává vált, és jelentős tanulságokkal szolgált a sajtó számára a források ellenőrzésének fontosságáról.
Olvasd el ezt is! Híres merényletek, amelyek megváltoztatták a történelem menetét
Nessie legendás fotója
A híres és sokat vitatott fotó, amelyet 1934-ben Robert Kenneth Wilson adott el a Daily Mailnek, egy hosszú, kecses, hattyúszerű nyakkal rendelkező lényt ábrázol, amely nagyon hasonlít egy plesiosauruszra. A fotóról pedig 50 évvel később kiderült, hogy teljes átverés, amelyet Marmaduke Wetherell színész rendezett.