A délutáni alvás nem minden esetben növeli energiaszintünket.
Sok ember azért szundít délutánonként, hogy kevésbé érezze magát fáradtnak vagy visszanyerje energiáját. A délutáni alvás előnyei közé tartozik a jobb reagálás, figyelem, éberség, logikus érvelés.
Megfigyelhető hatásai között emellett a vérnyomás csökkenése, a növekvő pozitivitás és frusztrációtűrés, valamint a memória és a tanulási képességek javulása.
A 45 percnél hosszabb alvások azonban megzavarhatják a természetes alvásvezetést, megnehezítve az éjszakai elalvást.
A rövidebb alvások emiatt felfrissülést okozhatnak, míg a hosszabbak hozzájárulhatnak ahhoz, hogy még álmosabbnak vagy fanyalgóbbnak érezzük magunkat.
A szakértők szerint a 20–25 perc körüli rövid szundikálások az ideálisak arra, hogy kipihenten érezzük magukat. Az ilyen rövid alvások javíthatják a sportteljesítményt, a memóriát és a perceptuális tanulást.
A rövid alvás azért energizálhat jobban délután, mert a könnyű alvásból jobb ébredni, mivel elég ébernek érezzük utána magunkat. A hosszabb szundi azonban mély alvást eredményezhet.
A szakértők szerint 25 perc után merülünk mély alvásba, ezért érdemes ébresztőt állítani, ha délután szeretnénk energikusak maradni.
Az úgynevezett koffein-szundi során először fogyasszunk el egy kávét vagy teát, ezután aludjunk 25 percig. A koffein blokkolja az adenozint, amely egy olyan vegyület, mely egész nap felhalmozódik és elősegíti az álmosságot. Így az energiaszint növelése még nagyobb mértéket ölthet.
A 25 percnél hosszabb alvás azonban rontja a teljesítményt, csökkenti az éberséget, fáradtságot okoz, kevésbé érezzük kipihentnek magunkat utána.
A legtöbb alvásszakértő a rövid szundítások mellett azt javasolja, hogy legkésőbb 14 óráig iktassuk be a délutáni alvást.
(Forrás: Health Line)