A nyár beköszöntével hajlamosak vagyunk több időt tölteni a szabadban, akár a tűző napon is. Éppen ezért rendkívül fontos tudni, hogy mi a különbség a hőguta és a hőkimerültség között.
A hőguta vagy hőkimerültség tünetei nagyon súlyosak lehetnek. Az izomgörcsök kialakulása lehet az első jele annak, hogy hőséggel kapcsolatos rosszullét lép fel nálunk. De nézzük a két eset tüneteit és különbségeit!
Hőkimerültség tünetei
- általános gyengeség
- sápadt, hideg, nyirkos bőr
- fokozott erős izzadás
- gyenge, de gyorsabb pulzus vagy szívverés
- hányinger vagy hányás
- akár ájulás
Hőguta tünetei
- 39,4 Celsius-fok feletti testhőmérséklet
- gyors és erős pulzus vagy szívverés
- eszméletvesztés vagy tudatváltozás
- forró, vörös, száraz vagy nedves bőr
Leegyszerűsítve a hőguta sokkal súlyosabb lehet, mint a hőkimerültség, ennek ellenére nem szabad elbagatellizálni azt sem.
A hőséggel kapcsolatos rosszullétek fő oka, hogy a szervezet nem képes lehűteni magát. Az izzadás a szervezet természetes eszköze a lehűléshez. Ha túlzásba viszi a testmozgást vagy megerőltető munkát végez forró időben, esetleg fűtött helyiségben, a teste nehezen tud elegendő izzadságot termelni ahhoz, hogy hűtse magát, ez pedig könnyen hőkimerültséghez, vagy hőgutához vezethet.
Éppen ezért ügyeljünk a folyadékbevitelre, próbáljunk lengébb, kevésbé szűk ruhákat hordani, illetve az alkoholfogyasztást se vigyük túlzásba.