A laboratóriumi körülmények között húst előállító MeaTech 3D állítása szerint sikeresen bioprinteltek egy nagyjából tíz dekás steaket, amely laboratóriumban termesztett zsír- és izomsejtek rétegeiből áll – így ez a világ legnagyobb laboratóriumban termesztett steakje.
Az izraeli cég szerint ezzel nagyot ugrott előre a „tenyésztett", bioprintelt steak méretarányos előállítása.
A kinézete azért hagy némi kívánnivalót maga után, és még nem nincsenek valós értékelések sem ahhoz, hogy megtudjuk, milyen az íze valójában. Emellett 100 gramm steak még mindig nem lesz a legtelítőbb étel, de kezdésnek nem rossz.
Ugyan a technológia még gyerekcipőben jár, nagy jövő állhat előtte; drámaian csökkentheti az állattenyésztéstől való globális függőséget és az élelmiszerek szénlábnyomát is.
Az biztos, hogy a MeaTech 3D már jövőre szeretné a bioprintelt termékeit piacra dobni kísérleti jelleggel. Hogy a vállalat képes lesz-e kellőképpen megnövelni a működését ahhoz, hogy elfogadható áron kínálhassa laboratóriumi steakjeit, egyelőre nem világos. Ez a bizonytalanság egyébként az egész születőben lévő iparágat sújtja.
Legutóbb egyébként japán tudósok állítottak elő szerkezetileg teljesen megegyező wagyu marhahúst.
Attól függetlenül, hogy az ezzel kísérletező vállalatok különböző lépéseket tesznek, hogy a tenyésztett húsokat szélesebb közönséghez eljuttassák, az igazi teszt még hátravan: hajlandóak-e a fogyasztók egyáltalán kipróbálni, és lesz-e tömeges áttérés az eredeti hústól a nyomtatott változatára.
(Futurism)