Amikor csak kószálunk és hóbortosan keresgélünk valami rágcsálni valót, egy kép jelenik meg az agyunkban, ami az egészségtelen ételek felé terel minket.
Néhány tudós ezt hívja „optimális raktározási elméletnek", ami azt javasolja az agyunknak, pontosabban a kognitív térképének, hogy prioritásban kezelje a legkalóriadúsabb rágcsákat.
A vadászgyűjtögető őseink, akik sosem tudták, hogy a következő étel mikor várható, ezek a mentális jelzések nagyon hasznosak lehettek. Egy modern ember végig turkálja a konyháját és folyton nasi után matat, de az új kutatás arra mutat rá, hogy ez sokszor átkos más a modern ember számára.
A térbeli memóriát 512 résztvevővel tesztelték, és bizonyítást nyert, hogy az emberi térbeli feldolgozás implicit módon elfogult a magas kalóriatartalmú ételek irányában.
A résztvevők nagyobb valószínűséggel emlékeztek a csokoládés brownie és a burgonya chips helyére, mint az egészséges ételekére, mint például az almáéra vagy a paradicsomra.
A természetben az állatok általában először magas energiatartalmú ételeket keresnek, de hogy vajon az embereknek megvan-e ugyanaz az impulzusuk, és hogy ez magasabb szintű kognitív feldolgozással jár-e, mint a reflex, az még vitatható. Bővebben a sciencealert olvasható a kutatásról.