A kínai Kumtag-sivatagban elképesztően magas homokdűnék „énekelnek" a szélben.

A szóban forgó, helyenként 1715 méter magas homokdűnékkel tarkított, egykori Selyemút melletti sivatag a legenda szerint régen egy hegyvidék volt, ahol a ma is fellelhető Félholdas Hold-tó szent templomok helyezkedtek el.

Az épületekből kiszűrődő fohászok azonban felkeltették a közeli sivatagban alvó Sárga Sárkány Herceget, aki dühében homokkal borította be a környéket és az ottlakókat. A mondák szerint a dűnék zenéje igazából a homoktenger alatt rekedtek éneke és fohásza. Így ragadt rá a helyre az Éneklő dűnék elnevezés.

Ez is érdekelhet: Atlantiszon túl – 7 legendás város, ami rejtélyes módon eltűnt

Ez a történet egy remek példája az ősi kínai mondavilágoknak, azonban a valódi ok sokkal inkább „földhözragadtabb”.

Számos, egymással harmóniában lévő oka van a jellegzetes zenélésnek: a homokszemcsék minősége például az egyik összetevő: a szemcsék mérete lehetővé teszi a homok megfelelő mozgását és kölcsönhatását. Ez pedig változó rezonanciákat és frekvenciákat eredményez.

A szakemberek emellett számos kiváltó okot sorolnak fel, ilyen például a lejtők meredeksége, a szélviszonyok, a környező struktúrák felépítése, illetve a száraz éghajlat is.

Fontos azonban kiemelni, hogy ez közel sem egy egyedi jelenség, Kínában számos ilyen „éneklő sivatagot” – Hszincsiang, Gansu és Ninghszia tartományokban –, sőt nemzetközi szinten – Namib-sivatag és a Szahara egyes dűnei – is több ilyen hely létezik.

(EN) Dunhuang (Dūnhuáng in ancient times meaning 'Blazing Beacon') is a county-level city (pop. 187578 (2000)) in ...

The Singing-Sand mountain / La montagne aux sables chantants ( Dunhuang - Gansu - China)

Forrás: IFL Science