Grand Central Terminal, New York.

A vasútállomás, ahol akár naponta egymillió ember is megfordul

A manhattani Grand Central Terminal nem csak méreteivel kápráztatja el az odalátogatókat – az állomás messze földön híres építészeti megoldásairól is.


A vasútállomásoknak általában az a rendeltetésük, hogy eljuttassanak minket úti célunkhoz. Vannak azonban olyan pályaudvarok is a világ különböző pontjain, amelyek maguk is turistalátványosságnak számítanak – ilyen a New York-i Grand Central Terminal is.

Manhattan főpályaudvarát – mely egyben a világ legnagyobb vasútállomása is – több mint 100 éve adták át a forgalomnak – derül ki az Express cikkéből.

Hatalmas tereiben naponta átlagosan 750 ezer ember fordul meg, a nyári időszakban pedig ez a szám akár az 1 milliót is elérheti.

Az épület 49 hektáron terül el, két szintjén összesen 44 peron és 67 vasúti sín fogadja az utasokat. Átlagosan 58 másodpercenként fut be vonat a pályaudvarra.

Ezek a számok már önmagukban tekintélyt parancsolóak – a Grand Central Terminal azonban nem kizárólag a méreteinek köszönheti hírnevét.

A vasútállomást úgynevezett Beaux-Arts stílusban álmodták meg a kor legnevesebb amerikai és francia építészei. Az épület korának minden igényét kielégítette: több mint 80 étterem és üzlet kapott helyet benne, melyek közül máig a Grand Central Oyster Bar számít a leghíresebbnek.

Ez is érdekelhet: 4 éjszakai vonatút Budapestről, ha hálókocsiban járnád be Európát

Az idő múlásával újabb és újabb funkciókkal bővült a pályaudvar, ma már könyvtárat és teniszpályát is találunk falai között.

A 42. utca és a Park Avenue kereszteződésénél fekvő épület legnevesebb látványossága mégsem valamelyik üzlet vagy vendéglátó egység, hanem a főcsarnok, a Main Concourse.

A 3300 négyzetméteres terem falain szebbnél szebb kőfaragásokat csodálhatunk meg, de érdemes feljebb emelni tekintetünket:

a mennyezetet teljes egészében egy freskó borítja be, mely egy csillagos égboltot ábrázol, ahogy az a Földközi-tengerről látható a téli hónapokban.

Érdekesség: egy utas 1913-ban kiszúrta, hogy az égitestek egymáshoz való elhelyezkedése nem egészen pontos, azonban azóta sem javították ki a hibákat.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: 5 város, ahol ugyanolyan élmény a cseresznyevirágzás, mint Japánban

Grand Central Terminal, fresk\u00f3.

A híres freskó egy részlete.

Fotó: Alexa Soh/Unsplash

A gyerekek kedvence azonban aligha a főcsarnok lesz, hanem az úgynevezett suttogófolyosó: ha a megfelelő helyen duruzsolni kezdünk, az a folyosó más pontjain is tisztán kivehető lesz.

Ha tehát New Yorkban járunk, a Grand Centralra ne csak eszközként tekintsünk, amely eljuttat minket választott úti célunkhoz – bátran időzzünk el falai között!

A figyelmetekbe ajánljuk