Velence

Megdöbbentő módszerrel emelnék a víz fölé a folyamatosan süllyedő Velencét

Velencét gyakran „lebegő városként" emlegetjük, de az igazság az, hogy a terület lassan, de biztosan süllyed. Az elmúlt száz évben körülbelül 25 centiméterrel került alacsonyabbra a túlturizmus által is sújtott olasz város, miközben a tengerszint majdnem 30 centiméterrel emelkedett. Ez a kettős hatás a város eltűnéséhez vezethet – egy rendhagyó új módszer azonban megmentheti Velencét.


Ahogy a CNN kiemeli, a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbak és magasabbak az árapályok, miközben Velence évente körülbelül 2 millimétert süllyed. Az olasz kormány éppen ezért évi több millió eurót költ a MOSE nevű gátrendszer működtetésére, amely megakadályozza a tengervíz bejutását a lagúnába extrém árapály idején.

A rendszert 1980-ban kezdték el tervezni, azóta viszont a tengerszint-emelkedés mértéke sokszorosára nőtt: eredetileg évi 5 bevetéssel számoltak, ám a gátrendszert 2020 óta már körülbelül 100 alkalommal használták.

A MOSE működése ráadásul nem problémamentes: minden egyes működtetéskor bezáródik a lagúna, ez pedig gátolja a természetes vízáramlást és veszélyezteti a helyi ökoszisztémát – miközben Velence tovább süllyed.

gondol\u00e1k Velenc\u00e9ben

Illusztráció

Fotó: Shutterstock/Nowaczyk

Pietro Teatini, a Padovai Egyetem munkatársa szerint azonban nem elég pusztán védekezni a víz ellen, hanem aktívan kell tenni a város megmentéséért. Éppen ezért egy olyan rendszer bevezetését javasolja, amely mélyen a föld alatt víztartó rétegekbe injektálja a felesleges vizet. Ez a folyamat megemelné a város alatti tengerfeneket – ezzel pedig magát Velencét is.

Teatini elképzelése szerint egy 10 km átmérőjű kör mentén fúrnának kutakat a lagúnába, 600–1000 méteres mélységig. A mélység és a geológiai viszonyok biztosítanák, hogy az injektált víz ne szivárogjon vissza a felszínre, hanem lassan megemelje a talajt. A cél körülbelül 30 centiméternyi emelés, ami 20-50 évnyi plusz időt adna a város döntéshozóinak egy végleges megoldás kidolgozására.

A projekt megvalósítása 30-40 millió eurót igényelne – összehasonlításképp: a MOSE eddig összesen mintegy 6 milliárd eurót emésztett fel.

A figyelmetekbe ajánljuk