Jerikó.

A civilizáció bölcsői – a világ 6 legidősebb városa

Az Észak-Amerikából érkező turisták rendszeresen rácsodálkoznak a sokszáz éves európai városokra, azonban még ezek a települések is fiatalnak számítanak egyes ősi helységekhez képest. Ennek apropóján az alábbi cikkben a világ 6 legidősebb városát soroljuk fel.


Jeruzsálem

Dariusz Kanclerz/Unsplash

Jeruzsálem elfoglalásért az elmúlt évezredekben rendkívül heves harcok folytak. A kedélyek sajnos a mai napig nem csitultak, hiszen Izrael és Palesztina is magának követeli a várost. A hely különlegességét leginkább az adja, hogy a zsidóság, az iszlám és a kereszténység számára is kulcsfontosságú.

A város eddigi sorsa meglehetősen hányattatott, hiszen a különböző bizonyítékok szerint Jeruzsálemet legalább kétszer lerombolták, 23-szor ostromolták, 44 alkalommal foglalták el és foglalták vissza, és 52 alkalommal támadták meg.

Jeruzsálem azonban nemcsak a konfliktusokról, hanem a lenyűgöző történelmi emlékekről is híres, hiszen a várost minimum az i. e. 4. évezred óta szinte folyamatosan lakják. A legkorábbi ismert állandó települést i. e. 3000 és 2800 között hozták létre ezen a helyszínen.

Argosz, Görögország

Above Horizon/Unsplash

Argosz története sem tegnap kezdődött, ugyanis a város területe az elmúlt 5000 évben folyamatosan lakott volt, sőt a mükénéi korszakban még egy fontos erődítmény is működött itt. Argoszt később a spártaiak uralták, de előtte még Peloponnészosz is magáénak tudhatta a helyet.

Ahogy teltek az évszázadok, a különböző birodalmak jöttek és mentek, azonban Argosz valahogy mindig fennmaradt. Az újabb fellángolásokat a rómaiak és később a bizánciak hozták el a már akkoriban is réginek számító település számára, mindkét időszakban igen jól ment a város szekere.

Az évezredek során Argosz mítosza olyannyira nagyra nőtt, hogy a 19. században még az is szóba került, hogy ez lesz Görögország fővárosa, azonban a honatyák végül 1834-ben Athén mellett döntöttek.

Ez is érdekelhet: Itt található a világ legnagyobb földalatti városa – de mi köze van ehhez a csirkéknek?

Aleppó, Szíria

Dabbas/Unsplash

Az 1986-ban UNESCO világörökség-címmel jutalmazott Aleppo az elmúlt években sajnálatos módon nem a gazdag történelme, hanem a szíriai polgárháború folytán került be a hírekbe.

A mostani időszak minden bizonnyal egy sötét korszakként fog bevonulni a város történelmébe, ugyanis a konfliktus miatt Aleppó jelentős része elpusztult.

Bár a város pontos kora – hasonlóan a listán szereplő településekhez – nem ismert, de a terület nagy valószínűséggel i. e. 5000 óta lakott. A régészeti kutatásokat azonban az évszázadok óta tartó konfliktusok megnehezítették. Aleppó első feljegyzett említése egyébként az Ebla-táblákból származik, amelyek i. e. 3000-ben keletkeztek.

Plovdiv, Bulgária

Anton Atanasov/Unsplash

Plovdivra a legtöbbször Európa legidősebb városaként szoktak hivatkozni, ami nem meglepő annak tudatában, hogy a szóban forgó helyen minden bizonnyal már 6000 évvel ezelőtt is működött valamilyen településszerűség.

A várost az elmúlt évezredek során számos civilizáció és nép foglalta el, köztük a trákok, a makedónok, a rómaiak, a bizánciak, a bolgárok és az oszmán törökök. Plovdiv minden bizonnyal ennek köszönheti a rendkívül sokszínű történelmi örökségét.

Büblosz, Libanon

Nabih El Boustani/Unsplash

A neolitikum során alapított Büblosz területén minden bizonnyal i. e. 8000-7000 tájékán már ismeretlen származású emberek éltek, i. e. 4000 óta pedig biztosan folyamatosan lakták a várost.

Egyes mondák szerint pedig magát Bübloszt Kronosz építette Főnícia első városának. A településnek később fontos gazdasági súlya lett, ugyanis az Egyiptomi Birodalomnak Büblösz lett az egyik fő fa- és cédrusbeszállítója.

Emellett a legendák úgy tartják, hogy itt fejlesztették ki a főníciai ábécét is.

A város azonban évszázadokig rejtve volt, mígnem 1921-ben egy Pierre Montet nevű férfi fel nem tárta azt. Bübloszt ezután 1984-ben az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította.

Jerikó, Ciszjordánia

Snowscat/Unsplash

Jerikó sok szempontból is nagyon érdekes városnak számít ugyanis a pontos keletkezési dátumot senki nem ismeri, de a különböző régészeti leletek szerint a területen fekvő legkorábbi települést valamikor i. e. 9600-9000 között, vagy még korábban alapíthatták.

Itt helyezkedik el a jelenleg ismert egyik legfontosabb régészeti lelet, a jerikói fal, amely mintegy 8000 éve épült.

Az előbbi városokhoz hasonlóan Jerikó története is tele van nehéz időszakokkal, számos népcsoport szállta meg őket, sőt még a Bibliában is említést tesznek róla.

A város elmúlt évtizedeit az izraeli-palesztin konfliktus árnyékolta be, mivel Jerikó 1967 óta Izrael fennhatósága alatt áll.

Forrás: Oldest.org

A figyelmetekbe ajánljuk