kacsa

Indiai futókacsák felelnek a rendért ebben a dél-afrikai borászatban

Elsőre furcsának tűnhet a módszer, de van hagyománya.


Dél-Afrikában, Fokváros közelében található egy szőlőbirtok, a Vergenoegd Löw. Gyönyörű helyen fekszik és vendégeket is fogad. De nem emiatt került be a hírekbe a borászat, hanem azért, mert tulajdonosai szokatlan módszerrel, indiai futókacsák segítségével veszik fel a harcot a kártevők ellen – írja a Drive.

Ez is érdekelhet: 3 izgalmas borvidék, amiről talán még nem is hallottál

Az indiai futókacsa neve megtévesztő lehet, a faj ugyanis eredetileg Indonéziából származik. A „futó” jelző azonban nagyon is indokolt: ez a madár az embernél is gyorsabban tud szaladni.

A futókacsa elsősorban csigákkal, meztelencsigákkal, férgekkel és levéltetvekkel táplálkozik. Gazdálkodók régóta használják a madarat arra, hogy megtisztítsa a veteményest a kártevőktől.

Angliában még bérelni is lehet a őket: ha egy gazda nem bír már a kártevőkkel, a futókacsák örömmel megszabadítják őt problémájától.

Tisztában vannak ezzel az említett fokvárosi borászat tulajdonosai is: már 1980 óta alkalmaznak futókacsákat szőlőbirtokukon, jelenleg körülbelül ezer példányt.

A madarakat nem kell külön biztatni, kifinomult szaglásukkal azonnal rátalálnak a kártevőkre.

Indiai fut\u00f3kacs\u00e1k.

Indiai futókacsák.

Photo by Lenka Vondráčková on Unsplash

A borászat még egy „kacsamenedzsert” is foglalkoztat, aki a szárnyascsapat „munkabeosztásáért” felel.

Az ezerfős társaságot rendre három csoportra osztja: az első csapat kártevőt irt, a szaporítórészleg az utánpótlásért felel, és mindig vannak szünnaposak is.

A szőlősben járőröző futókacsák munkaideje reggel 9-től délig tart. Sok turista kifejezetten azért látogat a birtokra, hogy nézhesse a szárnyasokat munka közben.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Szőlőültetvény borítja majd az olasz város repülőterének tetejét – a látványtervek lenyűgözők!

A kacsák még nyári szabadságot is kapnak, igaz, nem a tulajdonosok szívjóságából. Kiderült, hogy a madarak előszeretettel lakmároznak a szőlőszemekből is, így az éréskor jobb távol tartani őket az ültetvénytől.

A figyelmetekbe ajánljuk