
Egyre biztosabb, hogy nincs élet a Szaturnusz holdján
A Szaturnusz legnagyobb holdján, a Titánon való élet keresése nehezebb lehet, mint korábban gondoltuk. A legújabb számítógépes szimulációk szerint, ha van is élet, az rendkívül kevés lehet – gyakorlatilag észlelhetetlen.
A tudósok új életformák utáni kutatásairól sorra jelennek meg hírek és tanulmányok – a Titán például az egyik legesélyesebb hely a Naprendszerben, ahol létezhet élet a Földön kívül. Igaz, meglehetősen hideg van ott, nagyjából -179 °C, de vastag, nitrogénben gazdag légköre van, valamint metánnal és etánnal teli tavak borítják a felszínét.
Emellett különféle szerves anyagok – például szénhidrogének és aeroszolok – is megtalálhatók a területén, amelyek összetettebb kémiai folyamatokat tesznek lehetővé. A kutatók szerint a Titán felszíne alatt egy hatalmas, akár 483 km mély óceán is húzódhat, amit a Szaturnusz tömegének árapály-hatása melegíthet.
Antonin Affholder, az Arizonai Egyetem kutatója és csapata szimulációkban vizsgálta, hogy milyen életformák élhetnének a Titánon és arra jutottak, hogy ha van is élet, az valószínűleg mikroszkopikus és nagyon eltérhet a földi élőlényektől. Bár a felszínen sok szerves anyag van, például glicin (ami a legegyszerűbb aminosav), ezeknek le kellene jutniuk a mélyben található óceánba, hogy ott az esetleges élőlények táplálékául szolgáljanak – derül ki a New Atlas cikkéből.

A gond az, hogy a szimulációk szerint nagyon kevés glicin vagy más szerves anyag kerül a felszín alatti vízbe – ez leginkább csak akkor történik meg, ha meteorbecsapódások következtében tavak keletkeznek, amelyekből az anyag átszivárog az alsó rétegekbe.
A tanulmány végkövetkeztetése szerint ha van is élet a Titánon, az olyan kevés, hogy összesen csak néhány kilogrammnyi mikroba lehet ott – nagyjából egy kis kutya súlyának megfelelő mennyiség. Ez azt jelenti, hogy ha a jövőben a szakértők űrszondát küldenének a Titánra, nagyon nehéz lenne bármilyen életnyomot találni.
Affholder így fogalmaz erről:
Olvasd el ezt is!