Matt Amery/Shutterstock
június 10., 2025  ●  Tudomány  ●  Hamu és Gyémánt

50 év után végre abbahagyhatja a tombolást a hírhedt „Pokol kapuja"

Június elején Türkmenisztán bejelentette, hogy jelentősen csökkentették annak a gáztűznek az erejét, amely már fél évszázada ég az úgynevezett „Pokol kapuja” nevű helyszínen.

A tűz a Kara-kum sivatagban ég 1971 óta, ekkor történt ugyanis az, hogy szovjet tudósok földgáz után kutatva véletlenül egy föld alatti gázbuborékba fúrtak bele, majd úgy döntöttek, hogy meggyújtják azt – annak érdekében, hogy elkerüljék a mérgező gázok terjedését. Ez azonban nem így történt, sőt: a lángok azóta is hatalmas mennyiségű metánt bocsátanak ki, ami jelentős hatással van a klímaváltozásra.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Darvaza-kráter – mely mintegy 70 méter átmérőjű és 30 méter mély – több mint ötven éve ég, a metánnal táplált lángok pedig 1000 Celsius-fok feletti hőmérsékletet érnek el. A krátert évek óta szeretnék eltüntetni, az elnök nyilatkozatai szerint a környéken élő emberek egészsége és a környezet védelme miatt van erre szükség.

A hatóságok mostani beszámolói szerint a tűz intenzitását háromszorosára sikerült csökkenteni. Irina Luryeva, az állami tulajdonú Turkmengaz energiacég igazgatója egy környezetvédelmi konferencián számolt be a fejleményekről Asgabatban, az ország fővárosában – derül ki a Science Alert cikkéből.

Míg korábban több kilométerről is látható volt az izzó lángok fénye – innen kapta a hely a Pokol kapuja nevet –, ma már csak egy halvány égő pont észlelhető.

Türkmenisztán – amely a világ legzárkózottabb országai közé tartozik – a világ negyedik legnagyobb földgázkészletével rendelkezik, ugyanakkor az ország a metánszivárgásokból származó kibocsátás terén is a világ élén áll. Erre a megállapításra a Nemzetközi Energiaügynökség jutott, ezt azonban a türkmén hatóságok tagadják.

A tavalyi évben, mikor még csak megoldási javaslatokról szóltak a hírek, olyan lehetőségek jöttek szóba, mint a szivárgás betonnal való betömése, vagy egy robbanószerkezettel való beavatkozás – azonban mindkét verzióról kiderült, hogy csak rontana a helyzeten, hiszen újabb, nagyobb hasadékot hozhattak volna létre. Luryeva elmondása szerint a tűz körül számos kutat fúrtak, így sikerült felfogni a kiszabaduló metánt.

A legfontosabb hírekért iratkozz fel hírlevelünkre!