
A Pluto légköre egészen más, mint bármi a Naprendszerben
Amikor a New Horizons űrszonda 2015-ben elrepült a Pluto és egyik holdja, a Charon mellett, két összetett világot mutatott be – ezek a felvételek alapjaiban változtatták meg a rendszerünkről alkotott képet. Most pedig a James Webb Űrteleszkóp (JWST) 2022-es és 2023-as megfigyeléseinek adatai azt sugallják, hogy a Pluto légköre teljesen eltér a Naprendszer többi ismert atmoszférájától.
Ahogy a Science Alert kiemeli, a Pluto légkörében olyan ködrészecskék találhatók, amelyek a hőmérséklet változásától függően emelkednek vagy süllyednek. Ez a köd nitrogénből, metánból és szén-monoxidból áll, és a JWST adatai alapján ezek a részecskék irányítják a hőháztartást a légkörben. Ilyen jelenséget eddig máshol nem figyelt meg az emberiség.
Az alapötletet Xi Zhang, a Kaliforniai Egyetem csillagásza vetette fel 2017-ben. Akkoriban ez egy teljesen elrugaszkodott elképzelésnek tűnt, azonban mára igaznak bizonyult. Zhang kutatócsoportja akkor azt állította: ha a ködréteg ténylegesen hűti a Plutót, akkor erős közép-infravörös sugárzást kellene kibocsátania, amit egy érzékeny teleszkóp, mint a JWST, képes lenne érzékelni.
Tanguy Bertrand vezetésével a párizsi obszervatórium csapata most valóban megfigyelte ezt a jelenséget.

– nyilatkozta ezzel kapcsolatban Zhang, aki hozzátette: a bolygótudományban nagyon ritka, hogy egy elmélet ennyire gyorsan megerősítést nyer.
A Pluto légköre teljesen egyedülálló: itt nem a gázmolekulák, hanem a ködrészecskék szabályozzák az energia-egyensúlyt. Ez különösen érdekessé teszi a tanulmányozását, mivel akár a korai Föld atmoszférájáról is új információkkal szolgálhat, amely szintén nitrogénben és szénhidrogénekben volt gazdag. Zhang szerint a Pluto extrém körülményei lehetőséget nyújtanak arra, hogy jobban megértsük a hasonló légkörrel rendelkező égitesteket – például a Neptunusz Triton holdját vagy a Szaturnusz Titanját is új fényben kell vizsgálnunk.
Olvasd el ezt is!