
SPF, UVA, PA+++ – 5 kifejezés, amit érdemes tisztázni a naptejekkel kapcsolatban
Most, hogy berobbant a nyár, egyre gyakrabban kerül elő a naptej – de azt már kevesebben tudják, mit is jelentenek pontosan azok a rövidítések, számok és idegen nyelvű kifejezések a flakonokon. A fényvédelem nemcsak arról szól, hogy ne égjünk le: a megfelelő védelem hosszú távon csökkenti a bőröregedést, a pigmentfoltok kialakulását és akár a bőrrák kockázatát is. Éppen ezért fontos, hogy tisztában legyünk a naptejekkel kapcsolatos fogalmakkal!
Az SPF (Sun Protection Factor) szám a naptej UVB-sugárzás elleni védelmét jelöli, vagyis azt, hogy mennyi ideig maradhatsz a napon anélkül, hogy leégnél. Egy SPF 30-as fényvédő például azt jelzi, hogy 30-szor hosszabb ideig tartózkodhatsz a napon, mint naptej nélkül – de ez laboratóriumi körülményeken alapul, nem a valóságon.
A hatékonyság sok tényezőtől függ: mennyi naptejet kensz fel (a legtöbben túl keveset használnak), milyen gyakran újítod meg, izzadsz-e vagy úszol-e közben. Fontos tudni, hogy az SPF csak az UVB ellen véd, tehát egy magas SPF-szám nem jelent automatikusan teljes védelmet. Az UVA sugárzástól külön védelem kell.
Míg az UVB-sugarak főként leégést okoznak, az UVA-sugárzás mélyebbre hatol a bőrben, és hosszú távon sokkal alattomosabb károsodásokat okozhat. Rontja a bőr rugalmasságát, gyorsítja a ráncosodást, és hozzájárul a bőrrák bizonyos típusaihoz. Ráadásul az UVA-sugarak egész évben jelen vannak, sőt, az ablaküvegen is áthatolnak – ezért is fontos a fényvédelem nemcsak nyáron, hanem vezetés vagy irodai munka közben is.

A PA-jelölés (Protection Grade of UVA) főként koreai és japán naptejek csomagolásán szerepel, és az UVA-elleni védelem erősségét mutatja, a PPD-teszt (Persistent Pigment Darkening) alapján. Ez a rendszer részletesebb képet ad arról, mennyire hatékony a naptej a mélyebb bőrrétegeket érintő károsodás megelőzésében.
A jelölések a következőképp alakulnak:
- PA+ – gyenge UVA-védelem
- PA++ – közepes
- PA+++ – magas
- PA++++ – nagyon magas
A nyugati gyártók ritkán használják, de ha szeretsz ázsiai kozmetikumokat is kipróbálni, vagy célzottan keresel UVA-védelmet, ez egy nagyon hasznos iránymutató. Fontos, hogy a PA-jelölés nem helyettesíti az SPF-et, hanem azt egészíti ki.
A „vízálló” felirat sokakat megtéveszt – azt sugallja, hogy ha egyszer bekented magad, nyugodtan úszkálhatsz órákig. A valóságban viszont a „water-resistant” kifejezés hivatalosan azt jelenti, hogy a naptej 40 percnyi vízben tartózkodás után is még védelmet nyújt, míg a „very water-resistant” maximum 80 percet ígér. Ezután azonban mindenképp újra kell kenni.
Az „100%-ban vízhatlan” (waterproof) kifejezést például több országban már nem is engedik feltüntetni, mivel félrevezető. Ha sportolsz, izzadsz vagy víz közelében vagy, válassz legalább „very water-resistant” jelölésű terméket, és ne felejts el kétóránként újrakenni, különben az SPF érték akár harmadára is csökkenhet.
Ez az egyik legfontosabb, mégis sokak által figyelmen kívül hagyott felirat. A „broad spectrum” azt jelenti, hogy a naptej mindkét típusú káros sugárzás, azaz az UVB és az UVA ellen is védelmet nyújt. Ez teszi teljessé a fényvédelmet, különösen akkor, ha hosszú ideig vagy napon, vagy ha fontos számodra a bőröd hosszú távú egészsége.
Olvasd el ezt is!