LED-fal emberi agyat ábrázol

4 pszichológiai jelenség, amit ha te nem is, de az agyad biztosan ismer

Az emberi elmét már jó ideje tanulmányozzák. Az itt lejátszódó tudatos és tudatalatti jelenségek meghatározzák viselkedésünket és reakcióinkat. A következőkben 4 olyan pszichológiai hatást mutatunk meg, amelyek ismeretében több furcsa cselekedetünkre magyarázatot kaphatunk.

1. Tetris-effektus

Ez a jelenség akkor jelentkezik, amikor olyan sok időt és figyelmet fordítunk egy tevékenységre, hogy gondolataink, álmaink és mentális képeink is tele lesznek vele.

A hatás a Tetris nevű videojátékról kapta a nevét, amelyben a játékosnak a leeső tetrominókat úgy kell írányítani, hogy azok lehetőleg vízszintes, hézagmentes sorokat hozzanak létre. Akik hosszú ideig játszottak a videójátékkal, gyakran azon kapták magukat, hogy épületek, dobozok és bármilyen más geometrikus tárgyak összeillesztésére gondolnak, hallucinálnak vagy álmodnak.

A Tetris-effektus egyik alváltozata az úgynevezett tengeri lábak állapota, a padló emelkedésének és süllyedésének illúziója, amelyet a hajón tartózkodók éreznek, miután visszatértek a szárazföldre.

Ezt is olvasd el: Bizonyítottan másképp működik a magányos emberek agya

2. A Macbeth-effektus

T\u00fck\u00f6rben n\u00e9zi mag\u00e1t egy l\u00e1ny

Fotó: Vince Fleming/Unsplash

Ha egy szégyenérzet megtapasztalása vagy felidézése után vágyat érzünk arra, hogy megtisztítsuk magunkat, vagy már csak a tisztálkodás gondolata is felmerül, akkor ezt az effektust éljük át.

A hatást ShakespeareMacbeth című drámájának címszereplője után nevezték el, aki arra ösztönzi férjét, hogy megölje a királyt, majd kényszeres vágyat érez arra, hogy megmossa a kezét, amelyen vérfoltokat vél felfedezni. Az effektus egy olyan pszichológiai technika, amelyben egy inger tudat alatt befolyásol egy másik ingert.

Egy itt leírt kísérletben arra kérték a résztvevőket, hogy végezzenek öntisztítást. Azok, akik szóban hazudtak, inkább szájon át használtak tisztítószert, míg az a csoport, aki írásban hazudott, inkább a kezeire tett szappant. Ez jól megmutatja, hogy a hatás magára a rossz tettet végrehajtó testrészre is lokalizálódik.

3. A Diderot-effektus

A Diderot-hatás akkor jelentkezik, amikor is vásárolunk valami újat, majd késztetést érzünk arra, hogy feljavítsuk vagy lecseréljük meglévő tárgyainkat egy újabbra, főleg azokat, amik a vásárolt termékhez valahogy kötődnek. Ezt a hatást gyakran tárgyalják manapság a zöld és a fenntartható fogyasztás témakörében.

Ez is érdekes lehet számodra: A Mandela-effektus: hogyan jönnek létre a hamis emlékek?

Először a XVIII. századi francia filozófus, Denis Diderot írta le egyik esszében, hogy egy ajándékba kapott elegáns köntös után azon kapta magát, hogy nem tudott megfelelni a stílusának, és adósságba került, hiszen mindenét lecserélte, például régi bútordarabjai helyett modernebb, drágább darabokat vett.

4. A reflektorfény-effektus

Ez egy olyan kognitív torzítás, amelynek során azt hisszük, hogy kínos viselkedésünket embertársaink jobban észreveszik, mint azt, amikor normálisan cselekszünk.

A hatás hátterében az áll, hogy hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy mások világának középpontjában nem mi állunk, ezért túlzóan ítéljük meg, mennyire feltűnőek az elkövetett hétköznapi hibáink.

Az egyik, ehhez kapcsolódó effektus a megfigyelői-hatás, amikor módosítjuk a viselkedésünket, ha megfigyelve érezzük magunkat. Egy másik a társas serkentés jelensége, amely során hajlamosabbak vagyunk jobban teljesíteni egy egyszerű és rosszabbul egy összetett feladatban, ha közben más figyeli minden egyes lépésünket.

A figyelmetekbe ajánljuk