Lényegében a Hold teljes terjedelmét eltakarja a Föld árnyéka pár órán belül. Sajnos csak a szerencséseknek, de biztosak lehetünk belőle, hogy rövid időn belül ellepik az internetet az eseményről készült videók (frissítés: lent meg is mutatjuk az első felvételeket – a szerk.).
Ugyan a jelenséget részletes holdfogyatkozásnak számít, mégis közelebb áll a teljeshez:
a Hold 97,4 százalékát fogja eltakarni a Föld árnyéka.
Ráadásul nem kevés ideig.
Ez lesz az elmúlt 580 év leghosszabb részleges holdfogyatkozása, amely valamivel több mint 6 órán fog tartani, és a Föld árnyékának legsötétebb részén való áthaladás körülbelül 3 óra 28 perc és 23 másodpercig tart majd – ez pedig egyben a leghosszabb az évszázadban. Ez idő alatt a szerencsések vöröses-barna színben láthatják az égitestet, amelyet a légkörön szóródó fények okoznak majd.
A rossz hír, hogy itthon kimaradunk belőle. Észak-Amerikában, Ausztráliában, Új-Zélandon és Japánban lesz legfőképp észlelhető. Az USA keleti partján mindjárt kezdődik is: ottani idő szerint hajnali 2 óra környékén kezdődik, maximumát pedig két órával később, hajnali négykor éri majd el.
Mivel a keleti part és a mi időzónánk között hat óra eltérés van, ezért itthon a legtöbben munkába fogunk tartani, miközben a világ másik fele csodájára jár a történelmi holdfogyatkozásnak.
FRISSÍTÉS: itt is vannak az első videók!
The 2021 Partial Lunar Eclipse at its PEAK.
— 🔭AstroBackyard (@AstroBackyard) November 19, 2021
97% covered by the Earth’s dark umbral shadow.
4:03 am#LunarEclipse pic.twitter.com/4P2njCIID9
#LunarEclipse from @Space_Station pic.twitter.com/7BCldyjGG7
— Gio Pagliari 🚀 (@giopagliari) November 19, 2021
#LunarEclipse What a pretty shot <3 pic.twitter.com/sgC7Q24XEC
— Aiden Stone (@Corgionwheels) November 19, 2021