Peking északnyugati részén túl szárazak és melegek a lejtők ahhoz, hogy a téli olimpia idején hó legyen arra, írja a Futurism a CNN alapján.
Ennek következtében a játékok történetében először minden hó emberi által készül. Más szóval: az éghajlatváltozás miatt az első olyan téli olimpiát nézzük, ahol 100 százalékban mesterséges hó van.
A tendencia nem meglepő. Ahogy arról mi is beszámoltunk, a Current Issues in Tourism című folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány szerint a téli olimpiai városok körülményei az elmúlt 50 évben egyre veszélyesebbé váltak – a kutatók előrejelzései szerint a korábbi rendező városok közül a jövőben már egy városban lesz elegendő hó és jég a játékok megrendezéséhez.
Az olasz hókészítő startup, a TechnoAlpin biztosít mindent hótermelő eszközt a játékokhoz, amire már 3 éve készülnek.
A mesterséges hóval egyébként több probléma is van: többek között az, hogy elképesztően energiaigényes az előállítása.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság becslése szerint 49 millió gallon vizet használnak fel az összes hó előállításához, ami a közel 100 millió ember egy napi ivóvíz-mennyiségének felel meg. Pláne rengeteg víznek számít ez Kínában, ahol amúgy is rengetegen kénytelenek nélkülözni.
Jó kérdés, hogyha a mesterséges hó előállítása ennyire drága, értékes ivóvizet használ fel, és még környezetszennyező is, akkor miért nem rendezik olyan országok a játékokat, ahol ténylegesen sok hó van.