Így alakultak a Budapest-környéki ingatlanok árai 2025 első hónapjaiban
Fotó: Shutterstock

Dunakeszi

Így alakultak a Budapest-környéki ingatlanok árai 2025 első hónapjaiban

A Budapest-környéki lakások és házak iránt egyre többen érdeklődnek, és ez meglátszik a számokon is. Az okok közé sorolható a budapesti lakásárak megdöbbentő növekedése, valamint a természetközeliség is.


Növekvő tranzakciószámokkal, erős kereslettel és további áremelkedéssel indította a 2025-ös évet a fővárosi agglomeráció ingatlanpiaca. Az idei januári és februári tranzakciószám már 36%-kal haladta meg az előző év azonos időszakában zárult szerződéskötések számát a Budapest vonzáskörzetében található településeken. Az árak egyelőre 28%-kal a budapestiek alatt vannak.

Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese így nyilatkozott:

Vitathatatlanul népszerű a fővárosi agglomeráció az ingatlanvásárlók körében, azonban a járványidőszak éveiben tapasztalt nagyfokú kiköltözési hullámnál jóval mérsékeltebb a vevői érdeklődés. A 2020-2021-es agglomerációs adásvételek számához képest jelenleg 20%-os elmaradást mutat a 2023-2024-es év ingatlaneladásainak száma Budapest vonzáskörzetében. Eközben az átlagos idei négyzetméterár a 2020-as árszint duplájához közelít, és így most átlagosan 720 ezer Ft körül alakul az agglomerációban.

Budapesttel összehasonlítva: akik a városi nyüzsgés helyett a tágasabb és természetközelibb életteret választják, 28%-kal kedvezőbb négyzetméterárakon juthatnak ingatlanhoz. Így érthető, hogy idén a családalapítást tervezők mellett akár a befektetők figyelme is az agglomeráció települései felé fordulhat.

Ezt is olvasd el! Több jel is arra utal, hogy jócskán megugorhatnak a lakásárak 2025-ben

A lakosságszám növekedése

A KSH adatai szerint az elmúlt, közel egy évtized alatt az agglomerációs települések 61%-ánál növekedett minimum 10%-kal a népességszám, közel negyedüknél 20% felett, harmaduknál pedig 10% alatti népességnövekedést regisztráltak: a legkiemelkedőbb, 60% feletti arányban Délegyháza és Nagytarcsa népessége bővült. Az enyhébb, 10% alatti népességszám-változás összesen 31 települést érint, ezek főleg az északnyugati és a délkeleti szektorban találhatók. Előbbi évek óta a legdrágább, utóbbi pedig a tavalyi évben második legkeresettebb és emellett legalacsonyabb négyzetméterárú ingatlanokat kínáló szektor. Pilisszentkereszten, Pilisvörösváron és Pilisszentivánon (az északnyugati szektorban) 5% alatt nőtt a lakosságszám, míg a délkeleti szektorban Maglód és Vecsés tartozik ebbe a kategóriába.

A vevők válasza az elszálló budapesti árakra

Az ingatlan.com portál adatai is megerősítik A Duna House által említett trendet, a portál ugyanis jelentős keresletélénkülést mért a budapesti agglomerációban. A budapesti lakásárak jelentős emelkedése miatt egyre többen fedezik fel ismét az agglomerációs övezetet, ahol egy 60 négyzetméteres budapesti lakás árából már egy 100-120 négyzetméteres kertes házat is lehet vásárolni.

Januárban a Pest vármegyei településeken átlagban éves szinten 6 százalékkal, februárban 9 százalékkal több érdeklődés érkezett, de a legnépszerűbb települések közül Dunakeszin 20, Budaörsön 37, Budakeszin 49, Gödön pedig 56 százalékkal nőtt a kereslet éves szinten, olvasható a Haszon oldalán.

Figyelmedbe ajánljuk! Egy friss kutatás szerint ez a 10 legélhetőbb város jelenleg Európában

A figyelmetekbe ajánljuk