A szakemberek szerint a feleslegesnek tűnő kávézacc egy igen meglepő iparágban lehet rendkívül hasznos.
Ausztrál kutatók szerint akár 30 százalékkal erősebb betont állíthatnak elő, ha elszenesedett kávézaccot dolgoznak fel és adnak hozzá a betonkeverékhez – írja a Futurism.
A szerves hulladék ártalmatlanítása környezetvédelmi kihívást jelent, mivel nagy mennyiségű üvegházhatású gázt, köztük metánt és szén-dioxidot bocsát ki, amelyek hozzájárulnak az éghajlatváltozáshoz
– magyarázta Rajeev Roychand, az RMIT Egyetem mérnöke.
Ez is érdekelhet: Napi hány csészétől számít soknak a kávé? Elmondjuk!
Mindezek mellett az építőipari piacnak továbbra is nagy szüksége van az egyébként meglehetősen erőforrás-igényes betonra, ami szintén környezeti kihívások újabb csoportját okozza.
A természetes homok folyamatos kitermelése világszerte – jellemzően folyómedrekből és partokból – az építőipar gyorsan növekvő igényeinek kielégítése érdekében nagy hatással van a környezetre
– mondta Jie Li, az RMIT mérnöke.
A szakemberek szerint ezen probléma megoldásában lehet óriási segítség a kávézacc, amelyet azonban nem lehet csak úgy hozzáadni a betonhoz, mert olyan vegyi anyagok szivárognak ki belőlük, amelyek gyengítik az építőanyag szilárdságát.
Ezért a kutatók priolízist alkalmaztak, amely azt jelenti, hogy alacsony energiaszintet használva több mint 350 °C-ra hevítették a kávéhulladékot, miközben megfosztották azt az oxigéntől.
A csapat tagjai elmondták, a jövőben azon fognak munkálkodni, hogy más szerves hulladékforrásokból, többek között fából, élelmiszerhulladékból és mezőgazdasági hulladékból biohabarcsot állítsanak elő.
Kutatásunk még korai szakaszban van, de ezek az izgalmas eredmények innovatív módot kínálnak arra, hogy jelentősen csökkentsük a hulladéklerakókba kerülő szerves hulladék mennyiségét
– mondta Shannon Kilmartin-Lynch, az RMIT mérnöke.