
EU támogatás érkezhet az alacsonyabb jövedelműek otthonainak korszerűsítésére (x)
Az EU Szociális Klímaalapjának egyik fő célja, hogy az alacsonyabb jövedelmű, háztartások és családok is hozzájuthassanak energetikai korszerűsítésre fordítható támogatáshoz. Az érintett háztartások száma Magyarországon 300-450 ezer közé tehető. Ők jellemzően elavult, rosszul hőszigetelt, energiapazarló fűtéses-hűtéses otthonokban élnek, amelyek energiaköltsége általában magas. Az EU Szociális Klímaalapja keretében elérhető támogatások segítenének abban, hogy a lakásuk felújításával, energiatakarékosabbá tételével ezen családok havi energiaköltsége csökkenjen. Egy jól célzott, az érintetteknek körülbelül harmadát, azaz 100-150 ezer háztartást elérő program a mindennapi életminőséget is javíthatja. Az energetikai korszerűsítés (hőszigetelés vagy fűtéskorszerűsítés és nyílászárócsere) akár 40-50%-os energiamegtakarítást is jelenthet, ami nemcsak az energiaszámlákat felezi, hanem az otthon komfortján is javít.

A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) évek óta szorgalmazza a hosszú távon is elérhető energetikai felújítási programok indítását sérülékeny fogyasztók, alacsonyabb jövedelműek számára. Botár Alexa, a szervezet éghajlat- és energiaprogram-igazgatója szerint valódi kitörési pontot jelenthetnek ezen háztartásoknak az EU Szociális Klímaalapja által finanszírozott, még előkészítés alatt álló magyar Szociális Klímaterv alapján életre hívható lakásfelújítási programok. Fontos kérdés, hogy Magyarország milyen gyorsan képes a saját programjait megalkotva az uniós pénzforrásokhoz hozzájutni, és azokat a megfelelő háztartásokhoz eljuttatni.
Egy 2025 elején bemutatott kutatás szerint a magyar háztartások 60%-a szeretne öt éven belül energetikai korszerűsítést végezni, de csak 4% bízik abban, hogy ehhez valamilyen támogatást kaphat. Igény energetikai felújításra tehát van, az akadály a pénz- és információhiány – különösen a sérülékenyebb háztartásoknál.
Bár az elmúlt években indult több felújítási program is, ezek főként olyanokat értek el, akik hitelképesek voltak, vagy rendelkeztek megtakarítással. A jelenleg is futó 2025-ös Otthonfelújítási Program azok számára jelent megoldást, akik képesek részben (önerővel és kamatmentes hitellel) előfinanszírozni, és legalább 30%-os energiamegtakarítást tudnak igazolni a beruházással. Mindez az alacsonyabb jövedelmű családok nagy részének sajnos elérhetetlenné teszi a részvételt.

Az EU Szociális Klímaalap segítségével megvalósítható cél, hogy a leginkább rászoruló, rossz energetikájú otthonaikban aránytalanul magas energiaszámlákat fizető lakosok, családok számára is megnyíljon az energetikai korszerűsítés lehetősége, méghozzá hitel vagy önerő szükségessége nélkül. Ez különösen fontos például egyedül élő nyugdíjasok vagy alacsony jövedelmű családok esetében, akik eddig nem tudtak részt venni a felújítási programokban.
Magyarország 2026–2032 között körülbelül 1200 milliárd forintra számíthat az EU Szociális Klímaalapjából. Az ehhez szükséges 25%-os állami hozzájárulással együtt ez mintegy 1500 milliárd forintos keretet jelenthet. A pontos összeg attól függ majd, milyen intézkedési és költési terv (magyar Szociális Klímaterv) készül. Ha a terv elnyeri az Európai Bizottság jóváhagyását, akár már 2026-tól kezdődhet a támogatások folyósítása.

A források lakosokhoz, családokhoz juttatása többféle módon is történhet. Ezek között lehet akár közel 100%-os, vissza nem térítendő támogatás is, amelyet társasházban vagy családi házakban élők is igényelhetnek. Fontos szempont, hogy az önkormányzati, állami vagy civil szervezeti tulajdonú szociális bérlakások felújítása is bekerülhet a programba. Az MTVSZ szakértői szerint legalább ennyire lényeges, hogy az érintett háztartások a támogatásra pályázáskor ne maradjanak magukra. Ezért kulcsfontosságú egy olyan országos energetikai tanácsadó rendszer kiépítése, amely végigkíséri őket a folyamat minden szakaszán: a megfelelő program kiválasztásától kezdve, a pályázat beadásán át egészen a megvalósításig és fenntartásig.
Bővebben a témáról és az aktuális felújítási támogatásokról ITT OLVASHAT.
Olvasd el ezt is!