A kutatások alapján az étrend szerepet játszhat a migrén megelőzésében.
Majdnem mindenki küzd néha fejfájással. A migrén azonban egy betegség, ami jóval nagyobb fájdalmakkal, mi több, szenvedést okozó tünetekkel járhat együtt. Ezek közé tartozik a hányinger, hányás, látáskiesés, szagokra, hangokra való érzékenység.
Az aurás migrén emellett fények észlelésével, testi zsibbadással és szótalálási nehézségekkel társulhat.
A világon körülbelül egymilliárd ember küzd migrénes rohamokkal. Ez a leggyakoribb neurológiai rendellenesség.
A migrén átöröklődhet, de kortól függetlenül jelentkezik. A férfiak körében gyakoribb.
A betegség kiváltásában szerepet játszhat az időjárás, a hormonális változás, különböző gyógyszerek szedése, a stressz és az alvászavar.
A tanulmányok azt sugallják, hogy a megfelelő étrend segíthet a migrénes rohamok megelőzésében és csökkentésében.
Az eddigi kutatások alapján a csokoládé, nitrátban gazdag ételek (ilyen például a hotdog), az alkohol, az aszpartám (egy édesítő), a tyramine (melyet érett sajtokban találunk például) és a nátrium-glutamát növelik a rendellenesség előfordulásának valószínűségét.
Egyes tanulmányok szerint maga az éhség is okozhat migrénes rohamot. Emellett az étel hőmérséklete is számottevő. A túl meleg vagy túl hideg ételek is létrehozhatják.
Egy alacsony glikémiás indexű étrend azonban segíthet a migrén megelőzésében.
Egyes ételek kivételesen hasznosak, ilyenek a magnéziumban, omega-3 zsírsavban gazdag, valamint az alacsony szénhidráttartalmú és magas zsírtartalmú (tehát a ketogén) ételek.
A táplálékkiegészítők közül keressük az őszi margitvirágot, B2-vitamint és magnéziumot tartalmazókat.
A migrén előfordulása tehát csökkenthető, ha nem várjuk meg az éhséget, kerüljük a túl forró vagy hideg ételeket és vigyázunk arra, hogy mit viszünk be szervezetünkbe.
(Forrás: Health Line)