Ónodi Eszter kék ruhában ül, a háttérben Budapest városképe látszik
Fotó: Hamu és Gyémánt / Oleg Borsiuk

5 felejthetetlen alakítás a szülinapos Ónodi Esztertől

A Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszttel kitüntetett, Jászai Mari-díjas Ónodi Eszter hosszú évtizedek óta állócsillaga a magyar színházi és filmes világnak, rengeteg szívbemarkoló és maradandó alkotással a háta mögött. A színésznő február 17-én ünnepli ötvenkettedik születésnapját, ennek apropóján pedig összegyűjtöttük az 5 legemlékezetesebb alakítását.



​Meseautó – 2000

Az eredetileg 1934-ben bemutatott Meseautó ezredfordulón készült, felújított változata a 2000-es évek elejének egyik legnézettebb magyar mozifilmje volt. Ebben persze semmi meglepő nincs, hiszen a csavarokkal és titkolózásokkal teli történet helyzetkomikuma örökéletű, a poénok a mai napig megállják a helyüket és Ónodi alakítás Kovács Veraként beírta magát a hazai filmezés történetébe.

Ezt is olvasd el! Orosz Dénes: Volt olyan jelenet, aminek a megtervezése hónapokig tartott

Külön érdekesség, hogy a 2000-es években még nem igazán voltak női kaszkadőrök Magyarországon, ezért a rázós jeleneteket a színésznő helyett egy férfi kaszkadőrrel vették fel.

Valami Amerika – 2002

A Herendi Gábor által rendezett Valami Amerika már csak a szereplőgárdája miatt is megér egy misét, hiszen Ónodi mellett olyan sztárok tűnnek fel az alkotásban, mint Szabó Győző, Pindroch Csaba, Hujber Ferenc, Szervét Tibor, Oroszlán Szonja, Básti Juli és Schütz Ila.

A film története szerint Tamás, a kezdő filmrendező az Amerikából hazaérkező Alexben látja a lehetőséget arra, hogy végre elkészítse az első, egészestés alkotását. A történet fordulatokkal és nem várt csavarokkal teli, ami a nézők tetszését annyira elnyerte, hogy két folytatás is készült hozzá, de egyiknek sem sikerült elérnie az első film sikerét.

Swing – 2014

A 2014-ben bemutatott, Fazekas Csaba által rendezett Swing három teljesen különböző nő történetét mutatja be, akiket Ónodi Eszter, Csákányi Eszter és Törőcsik Franciska alakítanak. A három – eleinte teljesen idegen – nő végül egy közös zenekart alapít, amivel végigturnézzák a Balatont.

A film története betekintést nyújt abba, hogyan élik meg különböző korú hölgyek az idő múlását, a szerelmet, vagy épp annak hiányát. A Swinget nemcsak a története és humoros jelenetei miatt érdemes megnézni:

ez ugyanis az utolsó olyan mozifilm, amelyben a magyar színjátszás legnagyobb alakja, Tőröcsik Mari szerepelt.

Anyám és más futóbolondok a családból – 2015

A Fekete Ibolya által rendezett Anyám és más futóbolondok a családból kissé eltér az előbbiekben bemutatott filmektől, itt ugyanis egy drámáról van szó, mégpedig egy család keserű történetről, amit négy generáción keresztül ismerhetünk meg. A főbb szerepekben Ónodi Eszter mellett többek közt Gáspár Tibort, Básti Julit, Kerekes Vicát és a mamát alakító, Danuta Szaflarskát láthatjuk.

Annak ellenére, hogy a történet végigvezet vérzivatarokkal tűzdelt huszadik századon, a drámai pillanatok mögött mindvégig jelen van a humor és az életigenlés.

Aranyélet – 2015

Talán nem túlzás azt állítani, hogy az HBO Magyarország harmadik saját gyártású sorozata, az Aranyélet alapjaiban forgatta a hazai sorozatgyártás világát. A széria a finn A könnyű élet újragondolása, de az egyik rendező, Dyga Zsombor szerint mindössze az első tíz perc hasonlít valójában az eredetire.

Még több érdekesség! 5 kihagyhatatlan sorozat februárra

És talán épp ez az, ami annyira sikeressé tette a sorozatot: a Miklósi család története ugyanis bármikor és bárhol megtörténhet Magyarországon, az ő életük mindannyiunk számára ismerős lehet. Ráadásul a főbb szerepekben Ónodi Eszter mellett olyan tehetségeket láthatunk, mint Thuróczy Szabolcs, Döbrösi Laura és Olasz Renátó.

A figyelmetekbe ajánljuk