Október 29. és november 3. között első ízben rendezik meg a Budapest International Film Festivalt, azaz a BIFF-et. Ezzel a 2019-ben befejezett Titanic után újra lesz független filmfesztivál a magyar fővárosban – ráadásul igen erős felhozatallal. Alább összeszedtünk pár olyan alkotást, amelyre mindenképp érdemes elnézni a 6 nap során a Corvin moziba.
A szent füge magja
Németország 2025-ös Oscar-jelölt alkotását Mohammad Rasoulof jegyzi, akinek munkássága – filmjeinek rendszerkritikus volta miatt – évek óta cenzúra alatt áll szülőhazájában, Iránban.
A Szent füge magja is a közel-keleti autoriter ország társadalmi problémáit feszegeti.
A történet szerint a családfő, Iman egy feltörekvő ügyvéd, aki az iráni kormánynak dolgozik. Egyszer csak előléptetik állami nyomozói pozícióba, ami nagy anyagi és társadalmi elismeréssel jár. Ennek megtartásához azonban feleségének és kamasz lányaiknak is be kell tartaniuk a számukra előírt normákat.
Kneecap
A kelta-gael nyelvek közé sorolható ír nyelvet manapság már csak elhanyagolható kisebbség (anyanyelvi szinten 60-70 ezer lakos) beszéli az Egyesült Királyságban az angol mellett. A három tagból álló észak-ír rapcsapat, a Kneecap ennek ellenére (vagy pont ezért?) a már-már eltűnőben lévő nyelven kezd el zenélni, fellépéseik egyre nagyobb médiafigyelmet érdemelnek ki, rajongótáboruk pedig egyre csak nő.
A polgárjogi aktivistáknak és nyelvőrző bandának is kikiáltott fiatalok valós történetét annyira autentikusan követi az alkotás, hogy a Kneecap tagjait nem színészek, hanem a valós személyek – Móglaí Bap, Mo Chara és Dj Próvai – formálják meg a nagyvásznon is.
A brutalista
A 2024-es Velencei Filmfesztiválon nagy ovációt – és a legjobb rendezőnek járó Ezüst Oroszlánt – kapó A brutalistát már most a következő évi Oscar-díj egyik legnagyobb várományosának kiáltották ki. A közel 4 órás történelmi drámában magyarul is megszólaló Adrien Brody egy zsidó felmenőkkel rendelkező magyar építészt, Tóth Lászlót alakítja, aki a második világháború után kivándorol az Egyesült Államokba.
Az aprólékosan kibontott történet a fiktív Tóth családi élete mellett érzékletesen mutatja be a nagy reményekkel teli kelet-európai kisember sorsát, aki a tengerentúlon keresi boldogulását.
A vörös kör
A fesztiválon premierek mellett régi klasszikusok is feltűnnek.
Bustin Keaton klasszikusa, az idén 100 éves Ifjabb Sherlock detektív mellett megnézhetjük nagyvásznon az iráni filmtörténet egyik gyöngyszemét, az 1990-es Close-upot vagy az idén elhunyt francia színészlegenda, Alain Delon egyik legismertebb moziját, az 1970-es A vörös kört is. Ez utóbbi a zsaru- és gengszterfilmek szerelmeseinek kötelező darab, a rejtélyes történetben feltűnik Delon mellett még Gian Maria Volonté és Yves Montand is.
+1: Meglepetésfilm Ruben Östlund ajánlásával
A BIFF egyik legizgalmasabb progjamának az a november 1-jei vetítés ígérkezik, amelyet teljes homály övez. Annyit lehet tudni, hogy Ruben Östlund(Lavina, A négyzet, A szomorúság háromszöge) kétszeres Arany Pálma-díjas svéd rendező választott ki egy filmet, amelyről csak a moziteremben hull majd le a lepel.