Az embereknek általában forgatókönyveik vannak arra vonatkozóan, hogy hogyan történnek bizonyos események. Ez megkönnyíti életünket, egy étteremben tudjuk például, hogy a rendelést az evést követi, azt pedig a fizetés. A bizalmunk nem alakulhat ki abban az esetben, ha van egy olyan gyerekkori forgatókönyvünk, hogy nem nyugtatnak meg minket, amikor szorongunk. Az ilyen emberek úgy érzik, nem számíthatnak másokra. Ám a bizalom egy későbbi esemény, trauma hatására is megrendülhet, ilyenkor átíródik a gyerekkori forgatókönyv egy sokkal rosszabbra.
A bizalom hiánya gyanakvóvá és izolálttá tesz minket, ezért fontos a helyreállítása. Ehhez a következő lépések lehetnek segítségünkre:
1. Egy helyben maradás
Amikor bizalmat akarunk fektetni emberekbe, az a legjobb, ha ezek az emberek állandóak a környezetünkben. Ehhez egy helyben kell maradnunk, tehát a világ beutazása, vagy a folytonos költözés nem a megfelelő élethelyzet a bizalom kiépítéséhez.
2. Rutinok kialakítása
Ha már letelepedtünk valahová, érdemes ismétlődő rutinokat kialakítani. A rutinjaink még tovább erősíthetik az állandó emberi kapcsolatainkat, mivel a társas rutinokban ismerős arcokkal találkozhatunk.
3. Önfeltárás apró lépésekben
Kezdjünk el megosztani magunkról apró információkat, ám titkainkat tartogassuk későbbre. A sok apró önfeltárás mások részéről is bizalomhoz vezethet. Amikor pedig látjuk, hogy nem élnek vissza a megosztott információval, bennünk is megszülethet a bizalom érzése. Az önfeltáráshoz tartozik az is, hogy merünk tanácsot, segítséget kérni másoktól.
4. Tervezés
A bizalomvesztett embereknek megrövidül a jövőképük, a reményt is elveszítik. Emiatt érdemes apró terveket szőni a közeli-, és távoli jövőre nézve egyaránt. Írjunk bakancslistát, tervezzünk mindig előre.
5. A rossz jelekre való odafigyelés
A bizalom kiépítése nem azt jelenti, hogy nem ismerjük fel a rossz szándékot. Ahhoz, hogy megtartsuk bizalmunkat a világgal szemben, fel kell ismernünk azt, ha valaki bánt minket, és el kell távolodnunk tőle.
Forrás: Psychologytoday