Először is fontos, hogy még azelőtt tájékozódjunk a tó tulajdonságairól, mielőtt belemerülnénk. Legjobb, ha a helyieket kérdezzük meg arról, szoktak-e fürdeni a tóban és van-e valamilyen veszély, amire figyelni érdemes, hiszen biztosan tudnak hasznos információval szolgálni. Egyébként a legtöbb esetben táblák is jelzik, ha tilos a fürdés, így ha ilyen jelzéssel találkozunk, semmiképp se hagyjuk figyelmen kívül. Az Independent egy szakértő, Dominic Johnson tanácsai alapján összegyűjtött pár hasznos tippet, mellyel könnyebben eldönthetjük, vajon úszásra alkalmas-e az adott tó.
Keressünk alga jelenlétére utaló jeleket a vízben
Ha észrevesszük, hogy a víz felszínén kékes-zöldes színű, szennyezőanyagok vagy algavirágok úsznak, inkább ne merüljünk bele. Akkor se csobbanjunk, ha olajosnak vagy hártyásnak tűnik a víz felszíne. A hőmérséklet növekedése és az általános felmelegedés miatt az egyre melegebb tavak ideális környezetet jelentenek az algák számára, melyek gyorsan terjeszkednek. Több féle színük lehet, akár kék, zöld, sárga, fehér, barna, lila, de még piros árnyalatban is előfordulhatnak.
Annak ellenére, hogy az alga önmagában nem káros az egészségre, a vele együtt elszaporodó mikroorganizmusok okozhatnak egészségügyi problémákat. Ilyen például szemirritáció, bőrkiütés, ha pedig véletlenül lenyelünk egy-egy kortyot, akár hasmenés, láz vagy akár izomfájdalom tünetei is előfordulhatnak.
Ez is érdekelhet! Európa 5 rejtett gyöngyszeme, ahová elmenekülhetsz a kánikula elől
Végezzünk szaglástesztet
Fotó: Shutterstock
Ne hagyjuk figyelmen kívül, ha furcsa, kellemetlen szagot érzünk a víz közelében. A szennyezet vízben az algák a záptojáshoz hasonló kellemetlen szagot áraszthatnak, ami a növény hidrogén-szulfid-kibocsátása közben alakul ki, de érezhetünk halszagot is, ami abban az esetben veszélyes, ha a sűrűsödő alga elveszi az oxigént a vízben élő állatok elől, így a halak könnyen megfulladnak.
Ha döglött halakat látunk a víz felszínén, semmiképp se menjünk be a vízbe, inkább keressünk egy másik, tiszta tavat, ahol nem tesszük ki magunkat különböző veszélyeknek.
Ajánljuk figyelmedbe! 4 belföldi úti cél, ahol könnyedén feltöltődhetünk a nyár utolsó hónapjában
Figyeljünk az esőzésekre
Tájékozódjunk, hogy milyen agrikultúra és iparágak működnek a környéken, hiszen egy nagyobb eső, vihar elmos minden apró szennyeződést, ami a földön, úton, autópályán, azaz a közelben található, mely könnyen a tóban köt ki, így nem érdemes közvetlenül zivatar után csobbanni.
Vizsgáljuk meg a vizet
A tavak és a kisebb tavacskák vize gyakran zavaros, saras lehet, mely eltakarja a nagyobb sziklákat, farönköket, így könnyen balesetveszélyessé válhat a fürdés. Nem mellesleg könnyen előfordulhat, hogy a sekély rész után hirtelen mélyül a tó, ami komoly veszélyt is jelenthet.