
5 történelmi alak, akit sötét legendák öveznek
A történelem tele van sötét emlékezetű alakokkal, akiket nemcsak a tetteik, de a köréjük szőtt legendák is halhatatlanná tettek. Néhányukat valóban bűnösnek tartották, másoktól rettegek kegyetlenségük miatt és voltak, akiket talán ártatlanul bélyegzett meg a kor. Egyvalami azonban közös bennük: még ma sem tudjuk pontosan, mi igaz a róluk szóló mítoszokból.
A magyar főnemesnő neve világszerte ismert, de nem dicsőséges tettei, hanem az őt övező hátborzongató legendák miatt. A 16–17. század fordulóján ugyanis több száz fiatal lány megkínzásával és megölésével vádolták. A tanuk szerint Erzsébet sokszor az utcáról gyűjtötte be az áldozatait, akiket aztán embertelen körülmények között tartott, egészen a kivégzésükig.
Bár pere nem volt nyilvános, és a védekezés lehetőségét sem biztosították számára, a bűnösség narratívája évszázadokon át fennmaradt. Egyes történészek szerint a vádak mögött egyértelműen birtokviszály, anyagi megfontolás és politikai intrika állt. Annak ellenére, hogy az ellene felhozott vádakat sosem sikerült bizonyítani, Báthori Erzsébet alakjáról könyvek és filmek tucatjai szólnak.
Vlad Tepes, más néven Karóbahúzó Vlad, a 15. századi Havasalföld uralkodója volt, akinek kegyetlenségét még a kortársak is döbbenettel figyelték. Uralkodása alatt állítólag ezreket húzatott karóba – gyakran szándékosan lassú, nyilvános kivégzések keretében –, hogy megfélemlítse a török betolakodókat és a belső ellenségeket.
Tettei később nemcsak a történelem, hanem az irodalom lapjain is tovább éltek: Bram Stoker Drakulája részben róla kapta nevét. Bár a regény csupán lazán kapcsolódik a havasalföldi fejedelemhez, Vlad alakja mára szinte elválaszthatatlan a vámpírmítoszoktól.
Gilles de Rais francia főnemes és hadvezér volt, aki a százéves háború után egészen más miatt vált hírhedtté. Az 1440-es években több száz gyermek elrablásával, megbecstelenítésével, kínzásával és meggyilkolásával vádolták, valamint sátánista szertartásokkal és démonidézéssel is összefüggésbe hozták. A per során beismerő vallomást tett, de sokak szerint ezt kínzással kényszerítették ki.
Más értelmezések szerint az egyház és a királyi udvar egyszerűen csak a vagyonára pályázott. Ügyét sokan az egyik első dokumentált „sorozatgyilkos-perként” tartják számon, de a bűnössége körüli bizonytalanság a mai napig vitatott.
Grigorij Raszputyin különös képességeiről és rejtélyes személyiségéről már élete során legendák keringtek. Az orosz paraszt származású „szent ember” a trónörökös, Alekszej gyógyítójaként került be a Romanov család belső körébe, ahol egyre nagyobb befolyásra tett szert. Kortársai között voltak, akik gyógyítóként, mások démoni manipulátorként tekintettek rá
Épp emiatt halálát és személyét máig titkok övezik és sokan még ma is számos összeesküvés-elmélet főszereplőjeként tartják számon.
1888 őszén brutális gyilkosságsorozat rázta meg a brit közvéleményt: több prostituáltat öltek meg különösen kegyetlen módon London keleti felén. Az elkövető, akit a sajtó Hasfelmetsző Jacknek nevezett el, az áldozatok testét megcsonkította, belső szerveiket eltávolította, és néha leveleket is küldött, amelyekben a rendőrségen gúnyolódott.
A gyilkosságok után kiterjedt nyomozás indult, több tucat gyanúsított neve merült fel, köztük Viktória királynő unokájáé is, mégsem született megnyugtató megoldás. Nem is születhetett, hiszen a kegyetlen mészáros öt gyilkosság után egyszerűen felszívódott. A bűncselekmények részletei, a műtéti precizitással végrehajtott csonkítások és a tettes kilétének homálya a modern kriminalisztika egyik első nagy rejtélyévé tette Hasfelmetsző Jack karakterét.
Olvasd el ezt is!