A különböző rablósztorik mindig is nagyon népszerűek voltak, ám a valóság sokszor még az írók és a rendezők fantáziáját is felülmúlta. Az alábbi cikkben négy olyan rablást mutatunk be, ami beírta magát a történelemkönyvekbe.
Az antwerpeni gyémántrablás
A 2003-as bűntényt, az antwerpeni gyémántrablást sokan az „évszázad rablásának" nevezik, amely során több mint 100 millió dollár értékű drágakövet loptak el. Miután a rablók összeszedték a millió dolláros drágaköveket, szétváltak, hogy visszaszökjenek Olaszországba.
Elkövettek azonban egy súlyos hibát: nem égették el a rablásból származó szemetet, amely a számlákat és az ékszertáskákat is tartalmazta. Ettől függetlenül az ellopott gyémántok nagy részét a mai napig nem sikerült visszaszerezni.
Hova tűnt a Mona Lisa?
Leonardo da Vinci Mona Lisa című festményének elcsaklizását a történelem legszenzációsabb műkincslopásának tartják. A képet egy volt alkalmazott, Vincenzo Peruggia lopta el a Louvre-ból, 1911-ben, a festményt azonban később sikerült visszaszerezni.
Ez a bűntény kifejezetten jót tett a mű hírnevének, mivel a rablás előtt a Mona Lisa nem volt egy túl ismert festmény, ma azonban körülbelül 860 millió dollár az értéke.
A nagy vonatrablás
Az angliai nagy vonatrablás 1963-ban történt, amikor egy hatalmas banda célba vette a Glasgow-ból Londonba tartó Royal Mail-vonatot. A gengszterek a jelzők megbabrálásával megállították a vonatot, és elmenekültek a mai árfolyamon 70 millió dollárt érő pénzköteggel. A banda számos tagját később elfogták, de a rendőrség csak körülbelül 375 000 fontot szerzett vissza.
Ügyes rablásért nagy jutalom
1671-ben egy ír bérgyilkos, Thomas Blood megpróbálta elrabolni az angol koronaékszereket. Bandájával együtt valahogyan eljutott a londoni Towerbe, ezután az ékszerekkel elmenekültek, de az őrök hamarosan elfogták őket.
II. Károly király, akit lenyűgözött a kísérlet, megkegyelmezett Thomasnak, és egy írországi birtokot ítélt oda neki.
Forrás: Unbelievable-facts