A tagállamok megszavazták az Európai Bizottság javaslatát, miszerint a farkasok védettségi státusza a fokozottan védett kategóriából a védett, de vadászható fajok közé kerülhet. Ez lehetővé tenné a tagállamoknak, hogy saját területükön szabályozzák a farkaspopulációt, és adott esetben kilövési engedélyeket adjanak ki.
A farkasok védettségi státuszának csökkentéséről szóló javaslatot az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen nyújtotta be. A Bizottság azzal érvelt, hogy a farkaspopuláció növekedése miatt egyes európai régiókban a farkasok jelentős veszélyt jelentenek a háziállatokra. Von der Leyen szerint a ragadozók a haszonállatokat is komolyan veszélyeztetik.
A farkasok visszatérése jó hír az európai biodiverzitás számára, azonban a falkák koncentrációja egyes európai régiókban valódi veszélyt jelent, különösen a haszonállatokra nézve. A helyi hatóságok több rugalmasságot kértek, hogy kezelhessék a problémát, efelé fontos lépés a most elindított folyamat. Mélyen meg vagyok győződve arról, hogy célzott megoldásokat találunk, amelyek egyszerre védik a biodiverzitást és vidéki megélhetésünket.
Ezt is olvasd el! Szomorú adat: már csak 17 egyed él ebből a nagymacska-fajtából
A környezetvédők nem hagynák
A döntés ellen több mint 30 környezetvédelmi és állatjogi szervezet tiltakozott, akik szerint a javaslat tudományosan nem megalapozott, és inkább csak politikai indíttatású.
A WWF szerint például az Európai Unió egyik legkiemelkedőbb munkája volt, hogy sikerült megmenteni a kihalás széléről a szürke farkasokat – éppen ezért lenne most nagy visszalépés a friss javaslat elfogadása. Azt is hozzátették, hogy az EU nem szolgálna jó példával a világ többi térsége számára.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock/Leka Sergeeva
A szakértők tudományos bizonyítékokra hivatkoznak és azt állítják, hogy szerintük az, hogy ritkítanák a farkasok számát, még nem lenne megoldás a problémákra. Szlovákiában például akkor sem támadtak meg kevesebb haszonállatot a ragadozók, amikor éppen engedélyezve volt a vadászat.
Figyelmedbe ajánljuk! Elpusztult az egyszemű farkas, akit fajtájának királynőjeként emlegettek
Mikor lép hatályba a döntés?
Ahhoz, hogy a tervezett jogszabály életbe léphessen, szükség van az Európai Unió Tanácsának jóváhagyására is. Ha ennek pozitív lesz a kimenetele, akkor 18 hónap áll majd rendelkezésére a tagállamoknak, hogy feldolgozzák és beillesszék a jogszabályt a saját jogrendszerükbe – derül ki a 24.hu írásából.