
1,73 millió dollárért kelt el a La Manche-t elsőként átúszó nő Rolexe
A Sotheby’s genfi aukcióján igazi történelmi ritkaság talált új gazdára: 1,73 millió dollárért (több mint 630 millió forintért) kelt el Mercedes Gleitze Rolex karórája, az első brit nőé, aki átúszta a La Manche-csatornát. A 27 milliméteres, 9 karátos arany Rolex Oyster a svájci óragyártás egyik legfontosabb darabja, amely döntő szerepet játszott abban, hogy a márka világhírűvé vált a víz-, ütés- és porálló órák fejlesztésében.
A Sotheby’s közlése szerint négy licitáló versengett az óráért, végül pedig egy ázsiai magángyűjtő vitte el a különleges darabot. A történelmi jelentőségű óra egyike az 1926-ban készült prototípusoknak, még azelőtt, hogy a Rolex megszerezte volna a szabadalmat a csavaros koronára – így a most elárverezett példány valódi technológiai mérföldkő.
Mercedes Gleitze 1927. október 21-én viselte a karórát – nem a csuklóján, hanem egy szalagon, a nyakába kötve –, amikor másodszor is megpróbálta átúszni a La Manche-csatornát. Bár ez az úszás végül nem járt sikerrel, korábbi, október 7-i rekordját így is megőrizte, az óra pedig szimbólummá vált: bizonyította, hogy a Rolex Oyster valóban vízálló, és képes átvészelni a szélsőséges körülményeket is.
A Sotheby’s genfi árverése egyébként 27 millió dolláros összbevétellel zárult. Az esemény másik nagy szenzációja a Breguet márka 250. évfordulóját ünneplő különleges aukció volt, ahol a legendás órásmester, Abraham-Louis Breguet hagyatékából származó darabok is kalapács alá kerültek. Egy tourbillon órát például több mint 2,3 millió dollárért vásároltak meg, ezzel jóval túlszárnyalva az előzetes becsléseket.

A Gleitze-féle Rolex története több szempontból is különleges: egy nő úttörő sportteljesítményéhez és a modern karóraipar egyik legfontosabb innovációjához egyaránt kötődik. A Sotheby’s szerint a most elárverezett Oyster nemcsak technológiai, hanem kulturális szempontból is „a bátorság, a kitartás és a precizitás jelképe”.
(Forrás: Robb Report)
Olvasd el ezt is!