mátyás király

Látogathatóvá válik Mátyás király kolozsvári szülőháza

A tervezett teljes felújítás után látogathatóvá válik Mátyás király kolozsvári szülőháza, de nem tárgyaltak arról, hogy a kincses város egyik legjelentősebb műemlékéből kiköltözzék a Kolozsvári Művészeti és Design Egyetem, és az épület teljes egészében múzeummá alakuljon.


Erről Cseke Attila romániai fejlesztési miniszter beszélt egy pénteki kolozsvári sajtótájékoztatón.A miniszter az épületben tett csütörtöki látogatását követően bejelentette, hogy a tárca finanszírozza a Mátyás-szülőház teljes felújítását. Elkészítteti az épület restaurálási tervét és megpályáztatja a felújítás kivitelezését is.

Cseke Attila elmondta: az egyetem vezetőivel folytatott beszélgetésen azt kérte, hogy a felújítás után az épület váljon látogathatóvá, az épületben legyen egy emlékhely, egy kiállítás, mely a ház szülöttjére, Mátyás királyra emlékeztet. Hozzátette: a tény, hogy a minisztérium költségvetéséből újítják fel a műemléképületet, új perspektívát ad Kolozsvárnak és a helyi magyar közösségnek is.

A miniszter hozzátette: az egyetem továbbra is kiállítási és oktatási célokra használja az épületet.Az oktatási intézmény elköltöztetéséről azért nem tárgyalhatott, mert ez nem az ő hatásköre. Mátyás király szülőháza jelenleg nem látogatható. A miniszter kolozsvári sajtótájékoztatóján elmondta: a tárca finanszírozásával épül fel a Kolozsvári Zeneakadémia új épülete, mely Románia legkorszerűbb koncerttermét is magában foglalja majd.

Arra is kitért, hogy a tárca nekilátott a romániai építési szabályozások újrafogalmazásának, hiszen a legtöbb szabályozás a kilencvenes években készült és elavult.

Közvitára bocsátották ugyanakkor az építési szakértők vizsgáztatási rendszerének a megreformálását rögzítő miniszteri rendelettervezetet is. Cseke Attila elmondta: a romániai építészeti szakértők több mint fele 70 év fölötti, további 22 százalék pedig 60 és 70 év közötti. Ha nem nyitják meg a szakértői szakmát a fiatalabb generációk számára, a szakemberhiány fékezheti a tervezett beruházásokat. Hozzátette: az országban csupán 41 tűzvédelmi szakértő dolgozik, 24 megyében egyáltalán nincsen ilyen szakértő és a képesítéssel rendelkezők eddig akadályozták azt, hogy más is bekerüljön a szakmai csoportba.

(MTI)

A figyelmetekbe ajánljuk