bolygó

Teljesen véletlenül fedeztek fel egy exobolygót

Az Európai Űrügynökség (European Space Agency, ESA) Cheops elnevezésű űrteleszkópja egy közeli csillagrendszer két ismert bolygójának vizsgálata közben váratlanul egy harmadik bolygót is észrevett.


A Cheops űrteleszkóp nemrég a Farkas (Lupus) csillagképben található közeli, Napunkhoz hasonló csillag, a Nű2 Lupi bolygóit vizsgálta. A kevesebb mint ötven fényévnyire található égitest olyan fényes, hogy szabad szemmel is megfigyelhető. A rendszerben található három exobolygót 2019-ben fedezték fel a Chilében működő HARPS teleszkóppal.

A rendszert a NASA TESS teleszkópja is vizsgálta, amely a két belső bolygó tranzitját, vagyis csillagkorong előtti áthaladását is kimutatta. A Cheops célja szintén e két égitest pontosabb vizsgálata volt.

Nagy meglepetést okozott a Cheops kutatóinak, amikor az egyik belső bolygó vizsgálata során észrevették, hogy egy másik égitest is áthaladt a Nű2 Lupikorongja előtt. Ez azért lepte meg a tudósokat, mert az észlelt bolygó jóval távolabb kering a csillagtól, mint két társa.

Míg a másik két bolygó csupán 11,6 és 27,6 nap alatt kerüli meg csillagát, addig a harmadik bolygónak ehhez több mint száz napra van szüksége.

A Cheops precíz fényességmérésének köszönhetően a kutatók képesek voltak rendkívül pontosan meghatározni mindhárom bolygó méretét. A meglepetést okozó új exobolygóról bebizonyosodott, hogy a Földnél két és félszer nagyobb sugarú égitest, amely a központi csillagot 107 nap alatt kerüli meg.

Noha a Nű2 Lupi bolygói közül egyik égitest sem kering a lakhatósági zónán belül, mégis jó lehetőséget biztosítanak a bolygók fejlődésének, belső szerkezetének vizsgálatára.

A kutatók számításai szerint a Nű2 Lupi két bolygóján is található víz, amely nagy nyomású jégréteg formájában, vagy a felszínt körülvevő légkörben, forró gőz formájában lehet jelen.

A Cheops tudományos irányítóbizottságának magyar tagja Kiss László, az ELKH Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) főigazgatója. A nemzetközi együttműködésben a szombathelyi Gothard Asztrofizikai Obszervatórium igazgatója, Szabó M. Gyula is részt vesz.

(Forrás: MTI)


A figyelmetekbe ajánljuk